GCD на тема: "Измерване на дължина с помощта на условна мярка." Резюме на урок по математика в старша група „Измерване на дължина. Абстрактно измерване

SBEI SPO "Торжокски педагогически колеж на името на F.V. Badyulin"

клонПредучилищно образование

Методическа разработка

открит урок

по дисциплина

« Теория и методи на математическото развитие»

Тема на урока: " Измерване на обематечни вещества»

УчителСоколова Наталия Юриевна

Отворен план на урока

Дисциплина Математическо развитие на деца в предучилищна възраст

добре Детска градина. ПодготвителенГрупа.

ТемаИзмерване на обема на течносттатехните вещества.

Тип урокУчене на нов материал.

Цел на урока:

Дидактика: Покажете на децата, че в живота е необходимо да можете да измервате обема на кръвоносните съдове. Развийте уменията на децата да сравняват съдове по обем с помощта на измервания. Водете децата до извода, че обемът не зависи от формата на предмета. Да се ​​даде представа на децата за мярката литър и половин литър. Повторете: състава на естествената серия от 1 до 10; Имоти геометрични форми.

Развиващи: Формиране на познавателни интереси и познавателни действия у детето чрез включването му в различни видоведейности.

Възпитание: Да научи децата да бъдат организирани, независими, да слушат внимателно, да вършат работата ефективно и навреме.

Форма на обучение:Колективен, диференциран.

Методи на обучение:Практически, визуални и вербални методи.

Средства за обучение:Две прозрачни кани, които са еднакви по обем, но различни по характеристики (едната е тясна и висока, а другата е широка и ниска); кутия тип колет; комплект чаши; оцветена вода в голяма купа; литър буркан; два половин литрови буркана; литрови кутии за мляко и литрови бутилки за мляко; набори от геометрични фигури.

Интердисциплинаренвръзки:Комуникация, развитие на речта, трудова дейност, игрова дейност.

Библиография:

1. Програмата за развитие и образование в детската градина "Детство". / изд. Т. И. Бабаева / - "Детство-Преса", 2005 г

2. Кангина Н.Н. Математика в детската градина. - Ярославъл: Академия за развитие, 2011

3. Щербакова Е. И. Теория на методите за математическо развитие на предучилищна възраст. М: Академия, 2000

11. Структура на урока

12. Технологична карта на урока

Дейност на учителя

Студентска дейност

Методи и форми на обучение

Организиране на времето

кани децата да седнат на столове;

раздава листовки;

посреща деца

седнете на столове;

Слушай учителя;

Приготвям се за работа.

словесен метод

Съобщаване на целта на урока

Предлага се изненадващ момент;

Насочва децата към работа;

Слушай учителя;

проявяват интерес;

настроен за работа;

словесен метод

Учене на нов материал.

Предлага решаване на проблемна ситуация;

Предлага да се направи заключение за свършената работа;

Предлага да се запознаете с нови понятия;

Предлага решаване на друга проблемна ситуация

Разрешете проблемна ситуация

Направете заключение за свършената работа

Запознайте се с нови понятия;

Разрешете проблемна ситуация

колективни и групови форми;

практически методи, вербални; визуален;

Физкултминутка.

Предлага да играе

Задавайте въпроси, докато играете

Настройте за играта;

Играйте, като отговаряте на въпроси

колективна форма;

техники: игра, въпроси за деца;

Повторение на предварително изучен материал.

Предлага изпълнение на практическа задача;

Дава инструкции;

Наблюдава работата на децата;

Приема работа;

Задава въпроси на децата.

Настройте, за да свършите работата;

Слушайте инструкциите, разбирайте;

Върши работата;

Откажете се от работа;

Отговарят на въпроси.

диференцирана форма;

прием: инструктаж; практически метод (продуктивна дейност).

Обобщаване на урока

Анализира и оценява успешността на постигане на целта по време на урока

самооценка на работата

осъзнаване от страна на децата на значимостта на получените резултати

словесен метод (разговор)

13. Обяснителна записка

Тема на урока: « Измерване обема на течните вещества Този урок се провежда в подготвителна групадетска градина. Изследването на капацитета на съдовете е част от математическите знания. В този случай се използват дейности: броене на предмети и най-прости измервания, които са тясно свързани с елементарните нужди на човек.

Уменията и знанията на децата за измерване на капацитета на кръвоносните съдове, както показват проучванията (Р. Л. Березина, Л. Георгиев и др.), са на най-ниско ниво. Повечето деца не знаят как се измерва млякото в кана: „със сантиметър“, „линийка“, „мери на кантар“ и т.н. Отговорите им показват, че са далеч от практиката да измерват обемите на течностите и много дума мярка причинява те имат само познати асоциации. Те не знаят името на мярката за измерване на обеми на течности. Децата също нямат ясни представи за различните вместимости на съдовете, не знаят как да сравняват обемите им. Тази темае актуален. В методическата литература обаче няма достатъчно разработки по тази тема.

Един от принципите на Федералния държавен образователен стандарт за предучилищно образование:

формирането на познавателни интереси и познавателни действия на детето чрез включването му в различни дейности. Решаването на проблемите на детското развитие трябва да е насочено към придобиване на опит в дейностите (включително когнитивни изследвания).

Въз основа на гореизложеното предлагам обобщение на урока, което ще окаже значителна помощ на преподавателите при изучаването на тази тема.

Резюме на урока.

Учителят влиза с кутия.

Днес дойдох на час по математика с пакет! Нека го отворим и да видим какво има вътре. Аха! Писмо от котката Леополд! Той изпрати своя портрет.

Учителят показва портрета на децата и го прикрепя към фланелографията. Тя изважда писмото и го чете.

Скъпи момчета, скоро имам рожден ден и искам да поканя приятелите си! Но имам някои въпроси, на които не мога да отговоря, моля, помогнете ми! Е, какво можем да направим, за да помогнем на Леополд?

Учителят изважда две прозрачни кани от кутията.

Първият въпрос. Ако налеете сок и в двете кани, в коя кана ще има повече сок?

Децата правят своите догадки. Педагог:

Как се различават каните една от друга?

Децата описват предмети. Учителят помага да се изясни.

- Ляво: високо и тясно; дясно: ниско и широко.

Учителят изпълва до горе околоба кана с оцветена вода, преливащаго от голяма чиния.

В коя кана има повече вода?

Не знаем.- И какво трябва да се направи, за да разберем?

Измерете!

Какво ще измерваме?

- Очила! (Децата виждат, че има много чаши на таблата).

Учителят поставя каните на различни маси, моли децата да налеят вода в чаши. Тъй като каните са пълни, учителят помага да се налее в първите чаши деца.След това всяко от децата пълни по една чаша. Учителят насочва вниманието на децата към факта, четрябва да се запълни напълноо, не над ръба.Когато цялата вода се излее в мерки,възпитател:

Нека преброим колко чаши имаме.

Покажете и пребройте на глас деца, стоящи на една маса.

Една чаша, две чаши, три чаши, четири чаши, пет чаши. Само пет чаши!

Педагог:

Какво ще отговорим на Леополд?

Учителят напомня въпроса. децаотговор:

Сокът и в двете кани ще бъде еднакъв.

Учителят изважда кутии и бутилки от колета.подмляко и казва:

Вторият въпрос от Леополд: Дойдох в магазина за мляко. Продавачът пита колко мляко е необходимо: литър или половин литър? не знам Момчета, обяснете ми колко ще бъде литър и колко ще бъде половин литър? Нека да го разберем заедно.

Учителят слага на масата литров буркани казва:

Това е литров буркан и тук се поставя един литър вода.

Учителят го пълни с вода и казва:

- Това е колко вода се съдържа в един литър. Как мислите, половин литър е колко вода ще бъде?

Половината от тази вода.

Учителят изважда два половин литрови буркана и казва:

Един буркан побира половин литър вода (половин литър), а друг буркан побира половин литър вода (половин литър вода). Нека налеем вода от литров буркан в два половин литрови буркана. Кой от вас иска да направи това?

Детето се нарича по име и учителят му помага да налее вода. болногледачзадава въпроси на децата:

Альоша, повтори какво направи?

Какво научихме?

Литър си е половин литър и още половин литър!

Педагог:

Можем ли да разберем колко чаши вода се побират в един литър?

Какво трябва да се направи?

Измерете!

Излизаме на масата, наливаме вода от чашите си в литров буркан и не забравяйте да броим.

Учителят контролира представянето на децата практическа работа. Когато работата е свършена, възпитателят:

- Пет чаши се побират в литър!

Вдигнете ръце, тези, чиито родители купуват мляко в кутии и бутилки. У дома премерете с родителите си колко чаши мляко съдържат.

Да решим с теб какво ще пишем на Леополд?

Децата правят своите предложения. Учителят уточнява как да се формулира по-точно и правилно.

Бурканите са еднакви по обем, но различни по форма. За да разберете колко, трябва да измерите с мярка. Един литър е половин литър и друг половин литър. В литър се слагат пет чаши вода.

И да изпратим на Леополд литър и половин литров буркан.

Педагог:

Да си починем малко. Физкултминутка. Да играем на топка.

Децата стоят в кръг, хвърлят топка един на друг и в същото време наричат ​​числата от 1 до 10. След това числата се наричат ​​в обратен ред. След това учителят, хвърляйки топката, задава въпроси на децата:

- Назовете "съседите" на числата: 4, 2, 6.

Назовете число, по-голямо с 1 от 5; повече с 2 от 3; 1 по-малко от 3 и т.н.

След като играта приключи, учителят:

Помните ли, че Леополд има рожден ден? Нека му направим и изпратим подаръци! Имате различни геометрични фигури на вашите маси. Предлагам да правя приложения от тях.

Децата работят по групи.Многостепенни приложения. Учителят кани децата на различни маси, като ги нарича по име, като взема предвид нивото им на математическо развитие.и аз. Първата група включва деца, които иматниско ниво на математическо развитие, работа с първата картина. Има по-малък брой геометрични фигури. Втората група включва деца с средно нивоматематически способности. Третата група включва деца с високо нивоматематическо развитие. По време на работа водачът контролира работата ддеца. В ареста,всеки gгрупа децамоята работатрябва даслагамв колета, ноиназови го колкоКакви форми са използвали?


Педагог:

Е, момчета, отговорихме на въпросите на Леополд, взехме пакета за него. Много благодаря на всички за труда!

Обобщение на урокаспоред метода на математическото развитие

проведено в подготвителнагрупа предучилищна градина № 2

съставен от учителя

GBOU SPO "Торжокски Колеж по образованиетях. Ф. В.Бадюлина»

Соколова Наталия Юриевна

ТемаУроци:Измерване на обема на течните вещества.

Учителят изважда две прозрачни кани от кутията.

Първият въпрос. Ако налеете сок и в двете кани, в коя кана ще има повече сок?

Как се различават каните една от друга?

Учителят помага да се изясни.

Ляво: високо и тясно; дясно: ниско и широко.

Учителят пълни двете кани до ръба с оцветена вода, като я налива от голяма купа.

В коя кана има повече вода?

Какво трябва да направите, за да разберете?

Какво ще измерваме?

Учителят поставя каните на различни маси, моли децата да налеят вода в чаши. Тъй като каните са пълни, учителят помага на децата да налеят в първите чаши.

Учителят насочва вниманието на децата към факта, че е необходимо да се излива напълно, но не над ръба. Когато цялата вода се излее в мерки, възпитателят:

Нека преброим колко чаши имаме.

Какво ще отговорим на Леополд?

Учителят напомня въпроса.

Учителят вади кутии и бутилки с мляко от пакета и казва:


Вторият въпрос от Леополд: Дойдох в магазина за мляко. Продавачът пита колко мляко е необходимо: литър или половин литър? не знам Момчета, обяснете ми колко ще бъде литър и колко ще бъде половин литър? Нека да го разберем заедно.

Учителят поставя литров буркан на масата и казва:

Това е литров буркан и тук се поставя един литър вода.

Учителят го пълни с вода и казва:

Това е колко вода се съдържа в един литър. Как мислите, половин литър е колко вода ще бъде?

вярно!

Учителят изважда два половин литрови буркана и казва:

Един буркан побира половин литър вода (половин литър), а друг буркан побира половин литър вода (половин литър вода). Нека налеем вода от литров буркан в два половин литрови буркана. Кой от вас иска да направи това?

Детето се нарича по име и учителят му помага да налее вода. Учителят задава въпроси на децата:

Альоша, повтори какво направи?

Какво научихме?

Литър си е половин литър и още половин литър!

Педагог:

Можем ли да разберем колко чаши вода се побират в един литър?

Какво трябва да се направи?

Излизаме на масата, наливаме вода от чашите си в литров буркан и не забравяйте да броим.

Учителят контролира изпълнението на практическата работа от децата. Когато работата е свършена, възпитателят:

Пет чаши се побират в литър!

Вдигнете ръце, тези, чиито родители купуват мляко в кутии и бутилки. У дома премерете с родителите си колко чаши мляко съдържат.

Да решим с теб какво ще пишем на Леополд?

Учителят уточнява как да се формулира по-точно и правилно.

Бурканите са еднакви по обем, но различни по форма. За да разберете колко, трябва да измерите с мярка. Един литър е половин литър и друг половин литър. В литър се слагат пет чаши вода.

И да изпратим на Леополд литър и половин литров буркан.

Екатерина Гончарова
Обобщение на GCD по математическо развитие в подготвителната група по темата "Измерване на дължина"

Обобщение на GCD по математическо развитие в подготвителната група по темата:

« Измерване на дължина»

Цел: Коригирайте идеи за измерване на дължинас помощта на измервания и практически умения измерване на дължинасегмент от дадена мярка.

Задачи:

Образователни:

Въведете сантиметъра и метъра като общи единици измерване на дължина, за формиране на умение за използване на линийка за измерване на дължини на сегменти;

Коригирайте идеи за сравнение групиобекти с помощта на сдвояване, събиране и изваждане, връзката на цялото и частите, състава на числото 6.

Образователни:

Насърчаване развитиелогическо мислене, внимание.

възпитатели:

Култивирайте интерес към математика, развиват сеумения за сътрудничество.

Материали за урока:

Демонстрация: бяла хартиена лента 40см дължина, ивици- измервания: червено - 10 см, синьо - 8 см; илюстрация: папагал и боа; метър (шивач, сгъване, ролетка); сантиметър модел; владетел.

Дозиране: бяла хартиена лента 20см дължина, ивици- измервания: червено - 5 см, синьо - 4 см; владетел; листа с три сегмента 5 см, 2 см и 4 см.

Напредък на GCD

1. Въведение в игровата ситуация

V .: Момчета, днес ще отидем на екскурзия до страната математика. В тази страна ни чакат много игри и задачи, така че бъдете много внимателен.

2. Мотивационна игра

А) Викам най-високото момче и най-ниското момиче, моля мяркастъпва на същото разстояние. Момичето е на първо място. Всички броят стъпките в унисон. След това идва момчето. Неговите стъпки също се броят.

Въпрос: Какво забелязахте?

Д .: Разстоянието не се промени, но броят на стъпките беше различен.

V: Защо се случи така?

Д: Имаше стъпки. различно: Колкото по-големи са стъпките, толкова по-малък е броят на стъпките.

Б) На масите на децата има бяла лента хартия 20см дължина, червено - 5 см, синьо - 4 см. Предлагам първо да сравнят директно червените и сините ленти, а след това да минат с тях по бялата лента.

Въпрос: Момчета, какво заключение можем да направим от това?

D .: Колкото по-голяма е мярката, толкова по-малък е резултатът. измервания.

3. Трудност в игрова ситуация. Намиране на изход

Работа в тетрадка

№ 1, страница 12.

Какви други мерки могат измерване на дължини на линии? (Педи, сажени, лакти и др.)

Ще се получи ли същият резултат с измерване при всички хора? (Не, всеки има различни стъпки, лакти и т.н.)

До точно измерете дължинатахората са се съгласили да използват мерки, които не са свързани с размера на човешкото тяло - те винаги са еднакви.

Днес ще се запознаем с две такива мерки - метър и сантиметър.

Демонстрирам модел метър и модел сантиметър. Децата подчертават сантиметъра на своите линийки със зелен молив.

Коя от тези мерки е по-удобна мяркаразстояние в стаята? (Метър.) Измерете дължината на дъската с метър, височина на шкафа.

деца мяркаметър два - три разстояния.

Каква единица измерва дължинадъска момче на снимката? (Метро)

И каква мярка е удобна измерване на пистапо който пълзи охлювът?

(Сантиметър.)Колко малки сегмента от 1 cm се побират в тази писта? (4см)

Разгледайте снимката и обяснете как да прикрепите линийка измерване на сегмент. (Единият край на сегмента трябва да бъде подравнен с червената черта, а другият край ще покаже колко сантиметра съдържа).

Физкултурна минута "Зарядно устройство"

Записваме, започваме да бягаме на място

И отиваме на финала за загряване - двеста метра!

Зареждане, зареждане 1-2, 1-2,

Качете се на зарядното! 1-2, 1-2!

Стига, стига! дотича

Разтегнете се, дишайте!

4. Самостоятелно приложение "ново"в други игрови ситуации

1) № 2, стр. 12.

V .: Какво мислите, кой сегмент е най-много дълго, коя е най-кратката? Как да докажа?

деца измерете дължината на сегментите с линийка, казвайки на глас как трябва да се прилага.

D .: Ще прикрепя единия край на сегмента към червената линия на линийката, другият край е в точка 6. И така, дължинаразрез - 6 сантиметра.

2) № 3, стр. 12.

На дъската има многоъгълник, съставен от ивици.

Въпрос: Страните на многоъгълник сегменти ли са?

Детски отговори.

Многоъгълникът се разпада и децата се убеждават, че тези, които смятат страните на многоъгълниците за сегменти, са били прави.

деца мери с линийкастрани на многоъгълници в урока.

3) № 4, стр. 12.

В.: Измерете дължината на голямо парче. Напишете резултата в полето измервания. (5 см)

Б.: Очертайте една част със син молив, а другата част със зелен молив. Измерете дължинавсяка част и запишете резултата. Какви равенства можем да направим?

Детски отговори.

Физкултурна минута

В понеделник се изкъпах (изобразяващ плуване)

И във вторник рисувах (изобразява рисунка)

В сряда измих лицето си дълго време, ( "мием се")

Играх футбол в четвъртък (бягай на място)

В петък скочих, тичах, (скачаме)

Танцуваше много дълго време (кръжи на място)

И събота, неделя (пляскане с ръце)

Цял ден почивах.

(децата клякат, ръцете под бузата - заспиват).

5. Повторение и развиващи задачи

1) № 5, стр. 13.

Въпрос: Погледнете снимките. Как разбирате какво да правите в тази задача?

D: Необходимо е да се сравни броят на малки и големи топки, папагали и маймуни, фенери и свещи.

Въпрос: Запишете броя на предметите във всяка торба в празните клетки и сравнете числата.

2) № 6, стр. 13.

Въпрос: Какво трябва да направите в тази задача?

D .: Трябва да завършите сините мъниста до шест и да добавите втория член.

6. Рефлексия

как измерете дължината на линията? (Изберете мярка и я поставете в сегмент.)

Какви нови измервания научихте днес? (Метър, сантиметър.)

С какво се различават от тези, които използвахме преди? (Винаги са едни и същи.)

Синопсис на GCD на FEMP

Възпитател: С. В. Вербова

Материал за урока: линийка, сантиметър, рулетка, дървен метър, ленти от картон според броя на хората (условна мярка, кубчета, парче плат).

Предварителна работа: разглеждане на m / f "38 папагала", запознаване с условната мярка

Цели:

Образователни:

Запознаване с основната единица за измерване на дължина - сантиметър.

Запознаване на децата с нови измервателни уреди- с метър, ролетка, мек сантиметър, разкажете за случаите на тяхното използване.

Практическо измерване на дължини с тези единици.

Разработване:

Развитие на мисленето, пространственото въображение, вниманието.

Развитие на способността за работа в група, двойка, самостоятелно правене на заключения.

Образователни:

Повишаване на интереса към изучавания предмет чрез народните традиции.

Развитие на способността за работа в екип.

Напредък на GCD:

1. Организационен момент (психологическа подкрепа) учителят казва тихо, децата следват учителя силно:

Ние сме умни, ние сме приятелски настроени,

Ние сме внимателни, ние сме старателни.

Учим добре - всичко ще се получи за нас.

2. Създайте мотивация.

Момчета, моята добра приятелка Маша скоро има рожден ден. Тя реши да си направи нова рокля. Как се казва човек, който прави дрехи? Да се ​​преструваме, че съм шивач. Искате ли да бъдете мои помощници? Как един шивач започва работата си? (взима размери и измерва желаната дължина на плата). Трябва да изберем как ще измерим дължината.

Как можем да измерим дължината? (условни мерки)

Какво е условна мярка? Какво може да бъде условна мярка?

3. Актуализиране на опорни знания.

Нека си припомним как можете да измерите дължината или ширината с помощта на условна мярка. Вземете всички конвенционални измервания от таблицата. Предлагам 1 екип да измери дължината на масата, а вторият - ширината на масата.

Откъде да започнем измерването?

(Прилагаме мярката до самия ръб на масата, задръжте я с пръст).

Какво използваме за по-лесно измерване? (За удобство отбелязваме с кубчета колко пъти е изпълнена мярката).

4. Създаване на проблемна ситуация.

Нека проверим какво имаш.

Всички ли получават еднакъв резултат? (Не)

И защо?

Заключение:различни измервания - различни резултати от измерванията.

Да си спомним m / f "38 папагала"

Кой помни какво са правили животните в него?

От кого или какво са измервали животните боа констриктора? (папагал, маймуна, слонче).

Колко дълга беше топката боа, когато слончето я измери? (2)

А маймуната? (5)

А при папагалите дължината на боа констриктора? (38)

Кое животно беше най-голямото? (Слон). А при слонове, боа констриктор - 2 пъти.

Кой беше най-малкият? (Папагал). А при папагалите боа констриктор - 38 пъти.

Какви бяха техните резултати? (различно)

И така, каква мярка да изберем, така че измерванията да са еднакви и точни? Как да измерим плат?

Да попитаме великия мъдрец Математик за съвет. Той остави писмо за нас. Но за да го прочетем, вие и аз трябва да пътуваме назад във времето. Искате да пътувате назад във времето?

Тогава давай напред.

Нека затворим очи и кажем тези думи.

Едно, две, три - отидохме в миналото!

И ето го писмото!

Mathematicus ни кани да измерим тъканта с помощта на древни мерки за дължина. Какви измервания помните?

Предлагам ви да опитате да измерите килима с вашите стъпки, а след това масата с дланта си.

Сравняваме резултатите. Извод - отново резултатите са различни.

Пасват ли ни старите мерки за дължина? (Не)

Връщаме се в собственото си време. Затваряме очи.

Едно, две, три - пак сме у дома!

Гимнастика за очите.

Цел: облекчаване на стреса.

Рей, палав лъч,

Играй с мен. (Мига очи).

Хайде, Рей, обърни се,

Покажи ми очите си. (Правете кръгови движения на очите.)

Ще погледна наляво

Ще намеря слънчев лъч. (Поглежда наляво.)

Сега погледнете надясно

Пак ще намеря лъч. (Поглежда надясно.)

5. Въвеждане на нов материал.

Сега вие сами видяхте какво объркване, объркване, когато хората използват различни мерки. Затова беше решено да се приемат общи мерни единици за всички страни, така че резултатите от измерването да бъдат точни.

Най-малката мерна единица беше сантиметърът.

Пред вас има различни предмети (линийка и масивен дървен метър) За какво мислите, че служат тези предмети? Какво общо виждате в тях?

Имат кантар. Отсечката от 0 до 1 е сантиметър.

Кога се използва линия?

Удобно ли е да измервате всичко с линийка? Например дължината на килима?

Линийката ще ни помогне ли да измерим дължината на плата за Маша? (неудобно, твърде малко)

За измерване на много дълги предмети се използва такава мярка - метър. (в него 100 см)

Къде може да се използва измервателният уред?

С помощта на метър можете да измерите дължината и височината на масата, стола, височината на куклата, дължината на килима.

Мислите ли, че метърът ще ни помогне да измерим желаната дължина на плата? (да)

Учителят, заедно с децата, измерва парче плат, съдържа 3 метра. От това има нужда Маша. Помогнахме ли й? (да)

Благодаря момчета.

(Донесете до масата, където са покрити предметите със салфетка - мек сантиметър, ролетка)

Оказва се, че за измерване на дължина се използват и други измервателни уреди.

Какво мислите, когато използвате мек сантиметър? Защо линийка или плътен метър не са подходящи в тези случаи? (оставете децата да докоснат твърд метър и мек сантиметър)

(с помощта на сантиметър можете да измерите дължината по извивката - обиколка на главата, талията или дървото). Измерваме обиколката на главата на децата.

Това е колело на рулетка. Къде се използва? Виждали ли сте такова устройство преди? Където?

(на строителство, по време на ремонтни дейности)

Искам да ви предупредя, че е опасно за децата да използват рулетка, тъй като нейните метални остри ръбове могат сериозно да наранят или наранят някого.

Отражение.

Браво момчета. Те помогнаха на Маша. И какво разбрахте? Какво се научи да правиш? Какво проработи и какво не?

МБДОУ център за детско развитие - Детска градина №4

"Златна рибка" на общински район Пушкин

Конспект на пряко открити образователни дейности в образователно направление "Знание"

Тема: „Сравнение на дължина. Измерване на дължина.

съставен от:

Евсеева Н. Е.

ръководител на група №2

Пушкино

2013-2014 академична година

Програмно съдържание.

  1. За да консолидирате способността да сравнявате дължините на обектите „на око“ и с помощта на директно налагане, въведете речевата практика на думата „по-дълго“, „по-късо“.
  2. Да се ​​формира представа за измерване на дължина с помощта на мярка.
  3. Развийте способността за навигация върху лист хартия, постоянно внимание, око, двигателни умения на ръцете.

Оборудване : 3 шала - "боа констриктор" (шалове, възли - "глави" се връзват в единия край), нагледна инструкция "измерване на дължина с мярка"; раздавателен материал (според броя на децата): карирана хартия, обикновени моливи, цветни ленти от картон с дължина 15, 14 и 12 см, бели ленти с дължина 20 см, измервателни ленти с дължина 5 и 4 см.

предварителна работа:

Четейки историята на Г. Остър "Аз съм този, който пълзи",

Гледане на анимационния филм "38 папагала", г / и "Намерете разликите".

Напредък на урока:

възпитател b: Момчета, днес дойдох в градината много рано и бях изненадан, когато гостите ме чакаха на прага. Те искат да те опознаят, но се страхуват, че ще се страхуваш от тях ... И за да проверят дали това е вярно или не, гостите измислиха задача за вас: нарисувайте ги. Аз ще ти помогна с това.(учителят предлага на децата да вземат листове в кутия, където е нарисувана червена точка, и моливи, за да попълнят математическа диктовка).

Математическа диктовка:

1 клетка вдясно

2 клетки нагоре

3 клетки вдясно

2 клетки надолу

2 клетки вдясно

1 клетка надолу

3 клетки вляво

2 клетки нагоре

1 клетка вляво

2 клетки надолу

3 клетки вляво

4 клетки нагоре

1 клетка вляво

1 клетка нагоре

2 клетки вдясно

4 клетки надолу

болногледач : кой дойде да ни посети днес?(Змия, боа удушвач) Това е боа, момчета. Не те ли е страх?(вади "боа", направени от детски шалове)Момчетата, боа, спореха цяла сутрин кой от тях е по-дълъг, но не можаха да решат. Да им помогнем.(кани децата да сравнят "боа" "по око" първо с 2, след това и трите, обръща внимание на факта, че отговорът трябва да бъде пълен: "червената боа е по-дълга от бялата", зелената боа е по-къса от червена "

Момчета, как знаете кой от вас е по-висок, кой по-нисък?(Нека застанем един до друг или с гръб към приятел и да определим чия глава е по-висока и чия е по-ниска) (Учителят кани половината от групата да застане по двойки, другата половина от децата определят, сравняват двойките; тогава момчетата се променят)

Педагог: имате три цветни ленти на вашите маси, кой знае как да ги сравни по дължина(трябва да прикрепите един към друг)

Може ли да се прилага така?

Не, необходимо е да се прикрепят така, че единият им край да съвпада.

Учителят кани децата сами да сравнят лентите, след което пита за резултатите на 2-3 деца и дали има други отговори.

болногледач : Благодаря ви, много помогнахте на боа: научихте ги да сравняват дължини. И сега няма да се карат.

Физкултурна минута.

Пляскаме с ръце
Пляскаме с ръце
Приятелски, по-забавно.
Краката ни чукат
Приятелски, по-забавно.
Да ударим коленете
Тихо, тихо, тихо.
Химикалките ни се издигат
По-високо, по-високо, по-високо.
Ръцете ни се въртят
слезе долу,
Завъртя се, завъртя се
И спряха. (Движенията се извършват в съответствие с текста.)

Учителят извиква най-високото и най-ниското дете, моли последователно да измерва същото разстояние на стъпки(от боа констриктор на боа констриктор), децата броят стъпките в унисон.

Възпитател: Как стана така, че разстоянието е същото, но броят на стъпките е различен?(стъпките бяха различни: големи и малки).Кой има повече стъпки? Кой има по-малко?

Учителят предлага на децата да измерят бяла лента (20 см) с различни размери (5 и 4 см), за по-голяма яснота, като използват инструкции стъпка по стъпкас показване.