Problém zachování ruského jazyka. Podle textu B.P. Ekimova Diskuse o stavu ruského jazyka probíhají od dob mocných větrů minulých staletí (USE v ruštině)

Esej ve formátu USE

Cíle lekce:

  • Vzdělávací účel: Procvičování dovedností psaní zkušební eseje v souladu s požadavky.
  • Pomocný účel: pěstovat pozornost, postřeh, schopnost pracovat na výsledcích, schopnost mobilizace.

Vybavení: tabule, výtisk s argumenty k tématu, prezentace k tématu.

Typ lekce: tradiční.

Recepce: Vysvětlující, problematické.

Použité knihy:

Průvodce studiem: „Složím zkoušku! Modulární kurz. Ruský jazyk. pracovní sešit» připraveno s vědeckou a metodickou podporou FIPI - Osvěta. – 2016.

I. Průběh lekce.

Psaní desky:

Esej ve formátu zkoušky.

Kontrola d/z (5 min.)

II. Průzkum. (3 min.)

Jaká je struktura eseje ve formátu USE?

Jaké jsou požadavky na komentář, argumenty, objem eseje a skladbu jako celek?

III. Práce s textem.

1. Na jaké problémy autor textu upozorňuje? (2 min.)

  • A) Problém stavu ruského jazyka. (Umírá náš jazyk?)
  • B) Problém ochrany životní prostředí. (Jak se starat o stav vodní zdroje studenti školy?
  • C) Problém vlivu změn probíhajících ve společnosti na osud ruského jazyka. (Stejně jako změny probíhající v moderní svět, ovlivnit jazyk, jeho osud?)
  • D) Problém ochrany ruského jazyka. (Je nutné chránit rodný jazyk?)

2. Jaký účel má autor uvést jména slavných klasiků hned na začátku textu? (2 min.)

  • A) Porovnat jejich tvorbu s moderními spisovateli a básníky.
  • B) Dát konkrétnímu problému široký zobecňující význam.
  • C) Přesvědčit čtenáře o nutnosti číst ruské klasiky.
  • D) Jejich úvahy o osudu jejich rodného jazyka svědčí o obavách o osudy lidí a jejich kulturní dědictví.

3. Jaké výroky autora k problému č. 1 si zaslouží zvláštní pozornost? Proč? (2 min.)

4. Jakými fakty, událostmi autor tento problém ilustruje?(Autor hovoří o sporech mezi mocnými "píšťalkami" minulých staletí ohledně osudu ruského jazyka. Zaznamenává jejich přínos ruské literatuře, úvahy o osudu rodného jazyka nazývá "vysokými lekcemi lidského myšlení"). (2 minuty.)

5. V jakých slovech vidíš odraz autorova postoje?(Nedochází k „úpadku“ a „degradaci“ jazyka. K degradaci dochází v myslích lidí. Osud jazyka závisí na našem postoji k jazyku, na našem svědomí.) (2 min.)

6. Uveďte (ústní) příklady, které dokazují myšlenku, že stav druhého závisí na člověku, jeho pečlivém přístupu ke slovu, k jazyku. (Práce s tiskem a prezentací). (17-20 min)

IV. Domácí práce. (1 min.)

Napiš esej.

Argumenty k prokázání pozice:

1. Zdálo se, že I.S. Turgeněv předvídal naši dobu, kdy se otázka zachování jazyka stane aktuální, a naléhal, aby se o jazyk postaral v básni „Ruský jazyk“. Rodný jazyk je duchovní oporou člověka. Spisovatel přiznal, že jeho rodný jazyk je pro něj nejen prostředkem komunikace, ale také „spolehlivou oporou“ po celý život. Nabádal k lásce, vážení si rodného slova a jeho správnému používání. Podle rady velkého klasika se lze pokusit vyřešit problém zachování a rozvoje ruského jazyka.

2. V knize K.I.Čukovského „Alive as life“ je uveden spisovatelův pohled na stav rodného jazyka. Kniha se skládá ze sedmi kapitol, z nichž každá vypráví o jazykových jevech ucpávajících řeč, svědčících o stavu národní kultury. „Vulgarismy“, „klerikalismy“, „cizí slova“, „slangová slova“, „žargonismy“ deformují živou, silnou, „jiskřivou“ hovorovou řeč, která je zase ukazatelem růstu či úpadku kultury. Spisovatel přesvědčivě dokazuje, že problémy jazyka jsou generovány neznalostí lidí samotných. V poslední kapitole, která se nazývá „Proti živlům“, K. Čukovskij vyjadřuje myšlenku, že v moderním světě existují příležitosti a podmínky pro osvojení mateřského jazyka. Nikdo nemá právo být negramotný. Všechna nesprávná slova a fráze musí být vymýcena a kultura mas musí růst.

3. V příběhu A.G. Knysheva „On the air of news“ čtenář vidí důsledky nadměrného používání přejaté slovní zásoby v řeči. V textu jsou ve velkém množství používána cizí slova, která se denně používají v úředních záležitostech, hovorové řeči. Žijí v jazyce, mění svou podobu podle gramatických pravidel ruského jazyka, ale tím jsou ještě nesrozumitelnější. Den nezávislosti se tedy nazývá dnem „nezávislosti“, školní přestávka- "školní" prázdniny, Lev Tolstoj - Lev Fat a tak dále. Příběh A. Knyševa je pro moderní ruskou řeč groteska. Pro ty, kteří tomuto blábolu nerozumí, je na konci práce slovník, který se navrhuje samostatně doplnit.

4. Co není skládací, není v pořádku.

Stojí pevně ve slově, komu je slovo drahé.

Neříkej, co nevíš.

5. "V postoji člověka ke slovu je vidět morálka." (L.N. Tolstoj)

"Použít cizí slovo, když k němu existuje ruský ekvivalent, znamená urazit zdravý rozum i vkus." (V.G. Belinsky)

„...Chtěně či nevědomě jsme dnes dospěli do bodu, kdy se slovo nestává součástí života, jednou z mnoha částí, ale poslední nadějí naší existence ve světě.“ (V.G. Rasputin)

"Neexistují takové zvuky, barvy, obrazy a myšlenky - složité a jednoduché - pro které by neexistoval přesný výraz v našem jazyce." (K.G. Paustovský)

„Postarejte se o čistotu jazyka jako svatyně! Nikdy nepoužívejte cizí slova. Ruský jazyk je tak bohatý a flexibilní, že nemáme co vzít těm, kteří jsou chudší než my.“ (I.S. Turgeněv)

„Cizí slova nepovažuji za dobrá a vhodná, pokud je lze nahradit čistě ruskými nebo více rusifikovanými. Musíme chránit náš bohatý a krásný jazyk před poškozením. (N.S. Leskov)

TEXT

(1) Diskuse o stavu ruského jazyka probíhají od dob mohutných zdobných staletí minulých: A.S. Puškin, F.I. Tyutcheva, A.I. Herzen, V.G. Belinský, F.M. Dostojevského.

(2) Nyní jsou pro nás jejich spory, úvahy o osudu jejich rodného jazyka vrcholnými lekcemi ruské literatury, lidského myšlení.

(3) A pokud jde o „degradaci“, „oslabení“ a dokonce i nevyhnutelnou „smrt“ ruského jazyka, literatury – to není nic jiného než nadsázka, často založená na upřímné, přirozené a pochopitelné úzkosti o osud jejich lid, zvláště v době změn, otřesů.

(4) Současné otřesy a hluboké změny v Rusku se odehrávají podle mého názoru spíše v myslích a duších lidí.

(5) Pro ruský jazyk se mi nezdají příliš významné, pokud si vzpomeneme na takové zkoušky, jako je „mongolská invaze“ nebo Petrovo „okno do Evropy“.

(6) „Východní vítr“ a „západní vítr“ přicházejí a odcházejí, neschopné otřást mocným stromem ruského jazyka, zakořeněným po staletí a na širokých otevřených prostranstvích, pouze jej osvěžují, a tedy posilují.

(7) V takových případech zkoušky, mocný oceán velkého jazyka (a nejen ruštiny), se svou nesrovnatelnou masou, silou, energií, odměřenou a neúnavnou prací, rozseká, vyleští cizí slova a připojí je k jejich vlastním. potřeby, posypte je živými klíči jejich rodné země, přičemž do lidové řeči, psaní, beletrie.

(8) Tak to bylo.

(9) Zřejmě to tak bude.

(10) Dvě stě tisíc slov V.I. Dalia – není to oceán?

(11) Někdo jiný rozdrtí, rozemele a zahodí špinavé s pěnou.

(12) Obyčejný, aktuální, pravopisný slovník, a to jedno je sto tisíc slov, z nichž každé není stará forma, ale živá řeč, která je ovšem bohatší než jakékoli slovníky, ne nadarmo se kreslí štědře z toho, ale dno, díky bohu, není to vidět.

(13) Ruština nejen žije, ale dává život!

(14) Jeden z chemický průmysl jeho, samozřejmě, jedovatý odpad byl dlouho pumpován do hlubokých zemských vrstev a ničil živé vody.

(15) Nedbají na výčitky a výčitky.

(16) Hlavní je pro ně zisk.

(17) Na téže zemi, udržujíce vody při životě, školáci farem Malogolubinského, Pjatnického a dalších, samozřejmě s učiteli, pečují o pozemské prameny a klíče, čistí je.

(18) Každému jeho.

(19) Totéž je v naší literatuře, žurnalistice, která samozřejmě ovlivňuje stav ruského jazyka.

(20) Je to věc svědomí a hlavně talentu.

(21) Tolstoj, Turgeněv, Šolochov, Šukšin si nedali za úkol chránit ruský jazyk.

(22) Udělali to přirozeně, protože se narodili v ruské zemi, od níž dostali velký dar a důstojně se jí zbavili.

(23)To je celé vysvětlení.MM/p>

(24) Pro mě osobně je to důkladné.

(25) Podle svých nejlepších schopností a schopností ho následuji, uvědomuji si svou malou sílu.

(26) Ale vždyť na malogolubinském statku vůbec čeří prameny malé děti, od r. základní škola.

(27) Tyto prameny a klíče proudí kousek po kousku a oživují řeky Malaya Golubaya, Rostosh, Yeruslan a poté Don, jeho mocné vody.

(Podle B.P. Ekimova*)

*Boris Petrovič Ekimov (narozen v roce 1938) je ruský prozaik a publicista.

aplikace

  • Aktualizováno: 9. února 2018
  • Autor: Mironova Marina Viktorovna

Ale také lingvistické společenství, které se historicky vyvíjelo: příslovce, dialekty, žargóny a další formy

Nejvyšší forma vývojem byl ruský spisovný jazyk, který se od ostatních forem projevu liší tím, že je normalizovaný, zpracovaný, povinný pro každého a vyznačuje se širokým společenským fungováním a stylovou rozmanitostí. Spisovný jazyk je vždy proti žargonu, dialektu a dialektu. Jedním z prostředků je moderní ruský jazyk mezinárodní komunikace a interakce mezi národy celé Ruské federace.

Moderní ruský literární jazyk není jen literatura, ale také tisk, televize, rozhlas, školy a státní akty. To znamená, že je to normalizovaný jazyk se zavedenými významy a použitím slov, přísným pravopisem, výslovností a gramatikou. Moderní ruský jazyk je zastoupen dvěma formami - ústní a písemnou, které se mírně liší, ale liší se od sebe jak z hlediska gramatiky, tak slovní zásoby. Psaná forma jazyka je určena pro zrakové vnímání a ústní forma pro sluchové. Psaná forma je syntakticky i lexikálně složitá, převládá v ní terminologická a abstraktní slovní zásoba, častěji mezinárodní. Moderní ruský jazyk se skládá z několika oddílů: slovní zásoba, frazeologie, fonetika, ortoepie, tvoření slov, pravopis, grafika, gramatika, syntax a morfologie, interpunkce.

Moderní ruský jazyk je výrazně ovlivněn médii: normy výslovnosti a používání slov se stávají méně rigidními, často hovorové nebo lidové formy přecházejí v možnost Ano a samotný pojem „norma“ je nyní spíše právem vybrat si jednu. nebo jiná výslovnost nebo použití slov, spíše než rigidní jazykový rámec. Současný stav ruština začíná postupně vzbuzovat obavy: jazyk médií zdaleka není příkladný, standardní spisovný.

Lingvisté a výzkumníci říkají, že všechny změny jsou přirozené a normální, že jazyk se vyvíjí spolu se společností. Na jedné straně je to dobře: řečové omezení, klišé, která byla vlastní ústnímu literárnímu jazyku období SSSR, zmizela. Na druhou stranu však stále více zní z obrazovek žargon, lidový i cizí, což nepříznivě ovlivňuje čistotu původního ruského jazyka. Ano, doba jde dál a jazyk se mění spolu s vývojem společnosti, ale jedna věc je zdobit řeč cizími slovy a druhá věc je ztráta tradic a ztráta původní kultury.

Ruský literární jazyk je dědictvím Puškina a Lermontova - velkých spisovatelů, kteří se zasloužili o jeho utváření a rozvoj, ruský literární jazyk je nositelem velké ruské kultury, která nemá ve světě obdoby. Je nutné ji zachovat a nenechat ji zkolabovat pod vlivem vnějších faktorů.

(1) Diskuse o stavu ruského jazyka probíhají od dob mohutných zdobných staletí minulých: A.S. Puškin, F.I. Tyutcheva, A.I. Herzen, V.G. Belinský, F.M. Dostojevského. (2) Nyní jsou pro nás jejich spory, úvahy o osudu jejich rodného jazyka vrcholnými lekcemi ruské literatury, lidského myšlení. (3) A pokud jde o „degradaci“, „oslabení“ a dokonce i nevyhnutelnou „smrt“ ruského jazyka, literatury – to není nic jiného než nadsázka, často založená na upřímné, přirozené a pochopitelné úzkosti o osud jejich lid, zvláště v době změn, otřesů.

(4) Současné otřesy a hluboké změny v Rusku se odehrávají podle mého názoru spíše v myslích a duších lidí. (5) Pro ruský jazyk se mi nezdají příliš významné, pokud si vzpomeneme na takové zkoušky, jako je „mongolská invaze“ nebo Petrovo „okno do Evropy“.

(6) „Východní vítr“ a „západní vítr“ přicházejí a odcházejí, neschopné otřást mocným stromem ruského jazyka, zakořeněným po staletí a na širokých otevřených prostranstvích, pouze jej osvěžují, a tedy posilují.

(7) V takových případech zkoušky, mocný oceán velkého jazyka (a nejen ruštiny), se svou nesrovnatelnou masou, silou, energií, odměřenou a neúnavnou prací, rozseká, vyleští cizí slova a připojí je k jejich vlastním. potřeby, posypte je živými klíči jejich rodné země, přičemž do lidové řeči, psaní, beletrie. (8) Tak to bylo. (9) Zřejmě to tak bude. (10) Dvě stě tisíc slov V.I. Dalia – není to oceán? (11) Někdo jiný rozdrtí, rozemele a zahodí špinavé s pěnou. (12) Obyčejný, aktuální, pravopisný slovník, a to jedno je sto tisíc slov, z nichž každé není stará forma, ale živá řeč, která je ovšem bohatší než jakékoli slovníky, ne nadarmo se kreslí štědře z toho, ale dno, díky bohu, není to vidět. (13) Ruština nejen žije, ale dává život!

(14) Jeden z chemických průmyslových odvětví, samozřejmě jedovatý, již dlouhou dobu pumpuje svůj odpad do hlubokých zemských vrstev a ničí živé vody. (15) Nedbají na výčitky a výčitky. (16) Hlavní je pro ně zisk. (17) Na téže zemi, udržujíce vody při životě, školáci farem Malogolubinského, Pjatnického a dalších, samozřejmě s učiteli, pečují o pozemské prameny a klíče, čistí je. (18) Každému jeho.

(19) Totéž je v naší literatuře, žurnalistice, která samozřejmě ovlivňuje stav ruského jazyka. (20) Je to věc svědomí a hlavně talentu. (21) Tolstoj, Turgeněv, Šolochov, Šukšin si nedali za úkol chránit ruský jazyk. (22) Udělali to přirozeně, protože se narodili v ruské zemi, od níž dostali velký dar a důstojně se jí zbavili. (23) To je celé vysvětlení. (24) Pro mě osobně je to důkladné. (25) Podle svých nejlepších schopností a schopností ho následuji, uvědomuji si svou malou sílu. (26) Ale koneckonců na malogolubinském statku vůbec čeří prameny malé děti ze základní školy. (27) Tyto prameny a klíče proudí kousek po kousku a oživují řeky Malaya Golubaya, Rostosh, Yeruslan a poté Don, jeho mocné vody.

(Podle B.P. Ekimova*)

*Boris Petrovič Ekimov (narozen v roce 1938) je ruský prozaik a publicista.

Zobrazit celý text

Všichni obyvatelé Ruska studovali, studují nebo se s ruským jazykem možná teprve seznámí ve škole. Ale je to opravdu nutné? Dělá nejvíc obyčejný člověk na stavu vašeho rodného jazyka?

Na tyto otázky můžeme najít odpovědi v díle B.P. Ekimov. Autor se zabývá důležitým problémem zachování ruského jazyka. Je aktuální v každé době a pochází „z doby mocných větrů minulých století“.

B.P. Ekimov odhaluje problém na dvou příkladech. Připomíná ruské klasiky (L.N. Tolstoj, I.S. Turgeněv, M.A. Šolochov atd.), aby ukázal, že ani takoví velcí lidé si „nedali za úkol chránit ruský jazyk“. Dělali to proto, že se považovali za syny své vlasti. Autor zmiňuje i školáky, kteří „chrání a čistí“ prameny znečištěné místní rostlinou. Takže autor volá dobrovolně chránit ruský jazyk, jako právě tito školáci pomáhající přírodě.

Chyby při definování problému jsou způsobeny tím, že student nevidí celý text, věnuje pozornost jednotlivým frázím (sémantickým signálům), které mohou stimulovat nasazení jeho eseje. Jednoduše řečeno, nepíše o tom, co text říká, ale o tom, o čem psát může. Známý říká R. Barthes „Text je piknik, kde autor přináší slova a čtenář význam“ nachází v tomto případě své groteskní ztělesnění.

Je zřejmé, že chyby tohoto typu jsou projevem nedostatečného utváření základních čtenářských dovedností a čtení s porozuměním, proto je práce na odstraňování těchto chyb předmětem systematického školení.

Pro odborníky kontrolující práci zkoušeného jsou u každého výchozího textu uvedeny informace o textu v tabulkové formě, odrážející problematiku výchozího textu a postavení autora. Tyto problémy v té či oné podobě by se měly odrazit v eseji absolventa.

Například k původnímu textu B.P. Ekimova, který je uveden níže, byly uvedeny následující informace o textu (viz níže):

(1) Diskuse o stavu ruského jazyka probíhají od dob mohutných zdobných staletí minulých: A.S. Puškin, F.I. Tyutcheva, A.I. Herzen, V.G. Belinský, F.M. Dostojevského. (2) Nyní jsou pro nás jejich spory, úvahy o osudu jejich rodného jazyka vrcholnými lekcemi ruské literatury, lidského myšlení.

(3) A pokud jde o „degradaci“, „oslabení“ a dokonce i nevyhnutelnou „smrt“ ruského jazyka, literatury – to není nic jiného než nadsázka, často založená na upřímné, přirozené a pochopitelné úzkosti o osud jejich lid, zvláště v době změn, otřesů.

(4) Současné otřesy a hluboké změny v Rusku se odehrávají podle mého názoru spíše v myslích a duších lidí. (5) Pro ruský jazyk se mi nezdají příliš významné, pokud si vzpomeneme na takové zkoušky, jako je „mongolská invaze“ nebo Petrovo „okno do Evropy“.

(6) „Východní vítr“ a „západní vítr“ přicházejí a odcházejí, neschopné otřást mocným stromem ruského jazyka, zakořeněným po staletí a na širokých otevřených prostranstvích, pouze jej osvěžují, a tedy posilují.

(7) V takových případech testování mocného oceánu velkého jazyka
(a nejen ruská), svou nesrovnatelnou masou, silou, energií, odměřenou a neúnavnou prací bude řezat, leštit cizí slova, připojovat je k jejich vlastním potřebám, posypávat je živými klíči jejich rodné země, brát v úvahu lidová řeč, psaní, beletrie. (8) Tak to bylo. (9) Zřejmě to tak bude. (10) Dvě stě tisíc slov V.I. Dalia – není to oceán? (11) Někdo jiný rozdrtí, rozemele a zahodí špinavé s pěnou. (12) Obyčejný, aktuální, pravopisný slovník, a to jedno je sto tisíc slov, z nichž každé není stará forma, ale živá řeč, která je ovšem bohatší než jakékoli slovníky, ne nadarmo se kreslí štědře z toho, ale dno, díky bohu, není to vidět. (13) Ruština nejen žije, ale dává život!

(14) Jeden z chemických průmyslových odvětví, samozřejmě jedovatý, již dlouhou dobu pumpuje svůj odpad do hlubokých zemských vrstev a ničí živé vody. (15) Nedbají na výčitky a výčitky. (16) Hlavní je pro ně zisk.

(17) Na téže zemi, udržujíce vody při životě, školáci farem Malogolubinského, Pjatnického a dalších, samozřejmě s učiteli, pečují o pozemské prameny a klíče, čistí je. (18) Každému jeho.

(19) Totéž je v naší literatuře, žurnalistice, která samozřejmě ovlivňuje stav ruského jazyka. (20) Je to věc svědomí a hlavně talentu. (21) Tolstoj, Turgeněv, Šolochov, Šukšin si nedali za úkol chránit ruský jazyk. (22) Udělali to přirozeně, protože se narodili v ruské zemi, od níž dostali velký dar a důstojně se jí zbavili. (23) To je celé vysvětlení. (24) Pro mě osobně je to důkladné. (25) Podle svých nejlepších schopností a schopností ho následuji, uvědomuji si svou malou sílu.

(26) Ale koneckonců na malogolubinském statku vůbec čeří prameny malé děti ze základní školy. (27) Tyto prameny a klíče proudí kousek po kousku a oživují řeky Malaya Golubaya, Rostosh, Yeruslan a poté Don, jeho mocné vody.



(Podle B.P. Ekimova*)

*Boris Petrovič Ekimov(nar. 1938) je ruský prozaik a publicista.

Textové informace

Přibližný rozsah problémů Pozice autora
1. Problém osudu ruského jazyka. (Jaká je budoucnost ruského jazyka?) 1. Ruština se vyrovná s jakýmikoli otřesy, protože nejen žije, ale dává život: „rozdrtí cizí, rozemele a rozhází bláto s pěnou“ – „bylo“, „bude“.
2. Problém vlivu změn probíhajících ve společnosti na osud ruského jazyka. (Jak změny probíhající v moderním světě, společnosti, ovlivňují jazyk, jeho osud?) 2. Pro ruský jazyk se hluboké změny, ke kterým v Rusku dochází, nejeví příliš významné. Vítr změn nedokáže otřást mohutným stromem ruského jazyka, který je zakořeněný po staletí a na širokých prostranstvích, pouze jej osvěžuje, a tedy posiluje.
3. Problém stavu ruského jazyka. (Umírá náš jazyk?) 3. Nedochází k „úpadku“ a „degradaci“ jazyka. Degradace se vyskytuje spíše v myslích lidí. Osud jazyka závisí na každém z nás, na našem postoji, na našem svědomí.
4. Problém vlivu literatury, žurnalistiky na ruský jazyk. (Jak literatura a žurnalistika ovlivňují ruský jazyk?) 4. Literatura a žurnalistika ovlivňují stav ruského jazyka. Skuteční spisovatelé, opravdoví talenti vnímají svůj rodný jazyk jako velký dar, se kterým je třeba zacházet opatrně.
5. Problém ochrany ruského jazyka. (Je nutné chránit rodný jazyk?) 5. Ruský jazyk je třeba chránit před četnými výpůjčkami, stejně jako je třeba čistit prameny a řeky od jedovatého odpadu.

Odborník, který kontroluje práci zkoušeného, ​​si musí sám opravit, zda práce obsahuje formulaci problému (problematiky) výchozího textu (jaké otázky si autor textu klade?).

Vezměte prosím na vědomí, že k formulaci problému může zkoušený použít slovní zásobu, která se liší od slovní zásoby uvedené v tabulce. Problém může být také citován ze zdrojového textu nebo označen odkazem na čísla vět v textu.

Někdy zkoumaní rozšíří problematiku textu nebo použijí v něm obsažené faktografické materiály k závěrům, které s probíraným problémem nesouvisejí. Pokud je však výše uvedený základní požadavek splněn, skóre za porozumění se nesnižuje.

Podle podmínky úlohy 25 je třeba formulovat a komentovat jeden z autorem nastolených problémů. Dávej pozor: nastaveno autorem! Poznámka, není dotčeno, není uvedeno, jmenovitě doručeno.

Pojďme k výkladovým slovníkům.

Výkladový slovník ruského jazyka: Ve 4 svazcích / Ed. D. Ushakova podává následující výklad slov:

Dátpředložit, nabídnout. Položte správnou otázku. Dát nové téma, úkol. Dát nový problém k diskusi.

postihnout- trans. v prezentaci na něco pozor, něčeho se lehce dotknout (knižní). Položte otázku. Nastolit problém, téma.

Zmínit se- 1. o někom. Dotknout se někoho nebo něčeho. v řeči, příběhu. Slíbil, že se o mé žádosti příležitostně zmíní. 2. někdo. Mimochodem, příležitostně, mimochodem, jmenovat někoho nebo něco v projevu. Vypravěč zmínil jméno muže, který je všem dobře znám. 3. někdo. jméno, výčet. Výše uvedené osoby jsou zařazeny do služby.

V Slovník ruský jazyk S.I. Ozhegov čteme:

Dátnavrhnout k rozhodnutí, realizaci, diskusi. Stanovte někomu vážný úkol. Stanovte si pevné termíny. Položte správnou otázku.

postihnout- trans. Když mluvíte, věnujte pozornost něčemu mimochodem. Nahoďte staré téma.

Zmínit se- pojmenovat, dotknout se někoho nebo něčeho v řeči. Uveďte jméno přítele. Vzpomeňte si na včerejší incident.

Právě nesplnění hlavní podmínky úkolu může vést k poklesu bodů podle prvních čtyř kritérií pro hodnocení eseje (mínus 8 bodů za dokončení práce). Zvažte fragmenty esejů o textu o ruském jazyce od B.P. Ekimov (viz výše).

Pro některé lidi je hlavní věcí v životě zisk, dosahování vlastních cílů. Kvůli zisku jsou připraveni klamat, nějakým způsobem se omezovat, kazit životní prostředí a morálku lidí. To je jeden z problémů daný autor v tomto textu.

V komentáři k tomuto problému poznamenáváme, že autor používá barvité popisy, aby jasněji ukázal podstatu problému. Autor věří, že lidé, aby dosáhli svých vlastních cílů, jsou připraveni na mnoho věcí, včetně špatných skutků. Nemohu než souhlasit s autorem. Samozřejmě si člověk sám vybírá, jak bude jednat. Může jednat podle svého svědomí, nebo může ignorovat mravní zásady společnosti.<…>.

V textu navrženém k analýze Boris Petrovič Ekimov ovlivňuje aktuální ekologický problém.

Prozaik problém odhaluje a mluví o znečišťování živých vod chemickým průmyslem. Pisatel lituje, že pro úředníky je hlavní zisk, takže na výtky a výčitky nedbají. A je upřímně rád, že školáci chrání pozemské prameny a prameny, čistí je.

Souhlasím s pisatelem. Pokud každý člověk začne vyvíjet malé úsilí k ochraně životního prostředí, příroda bude zachráněna. Abych svůj postoj dokázal, uvedu příklady z beletrie.<…>.

Proč člověk potřebuje přírodu?

Zamýšlí se nad tím ruský prozaik a publicista B. Ekimov, dojemný problémy vztahu člověka k přírodě.

B. Ekimov píše, že příroda zaujímá důležitou součást lidského života. Člověk nemůže existovat bez přírody, protože je pro něj životně důležitá. Příroda je schopna uspokojit duchovní potřeby člověka, příroda má léčivou sílu, neuvěřitelnou krásu. Navzdory tomu autor píše, že člověk stále působí přírodě nenapravitelné škody. Například mnoho továren pohřbívá svůj odpad v útrobách země, čímž způsobuje obrovské škody okolnímu světu. Tomuto typu výroby jde pouze o „zisk“. Naštěstí B. Ekimov poznamenává, že na Zemi jsou lidé, kteří si přírody váží. Například "děti-školáci", čistící pouze prameny, oživují malé řeky Golubaya, Rostosh, Don.

Záměr Borise Ekimova, autora čteného textu, je zřejmý již při čtení prvního odstavce: předložit úvahy o osudu ruského jazyka s přihlédnutím k vysokým lekcím postoje k rodnému jazyku, které předkládají klasikové . Tato myšlenka určuje strukturu textu a jeho naplnění vhodným obsahem a rozbor textu, který nezohledňuje jeho leitmotiv, odhaluje nepochopení rysů autorova záměru.

Můžeme říci, že autor nastoluje řadu problémů: dopad změn probíhajících ve společnosti na osud ruského jazyka; stav ruského jazyka; vliv literatury, žurnalistiky na ruský jazyk; zachování bohatství rodného jazyka. Zkoušený může nabídnout vlastní, odlišné od výše uvedených, formulace. Ale zároveň je třeba mít na paměti, že každý z absolventem formulovaných problémů by měl být odrazem autorovy ostře položené otázky po osudu ruského jazyka. Absence toho nevyhnutelně vede ke zkreslení chápání textu.

Pokud student neformuloval žádný z uvedených problémů (jak je uvedeno v příkladech) nebo nenabídl vlastní formulaci přímo související s hlavní otázkou, pak je podle kritérií K1 - K4 práce hodnocena nulou bodů, neboť absolvent neprokázal pochopení tvůrčího záměru autora původního textu, jeho ideologické dominanty.

1.1. Překlad problému do úzkého plánu (do tematického plánu); formulace problému se přitom nemění v sémantický úkol, ale v čistě gramatický: „Autor věnuje svůj text problému podzimu“; „Autor ve svém textu nastoluje problém Moskvy“; "Autor nám vypráví o problému útěku z hodin chemie."

Modely odpovědí nabízené v pokynech pro kontrolu a hodnocení prací jsou vnímány jako jediná správná možnost a eseje používají formulace podobné gramatickou strukturou (kontrola formy genitivu: Co je za problém?) ale takové klišé formulace nejsou univerzální a při práci s jiným textem mohou být nevhodné.

1.2. Neoprávněné rozšiřování problému: „Autor vyprávějící o případu ze života obchodníka nám ukazuje boj mezi Zlem a dobrem“; „Případ, který nám N. Vorobjov ukazuje, odhaluje hlubinu morální problém který byl a je relevantní“; "O čem je tento text? Je to jen o válce? Ne, tento text je o vás a mně, o naší době, o tom, že svět je krásný a jeho krása je nezničitelná.

Na vnější úrovni se tyto chyby příliš neliší od první skupiny chyb a jsou odborníky zaznamenány jako nepochopení textu. Důvod jejich vzhledu však leží v jiné rovině: student se snaží přeložit materiál textu (téma) do obecného plánu, ale zároveň nemá jasnou představu o významu textu. , ztrácí hranice konkrétního problému.

(1) Diskuse o stavu ruského jazyka se vedou již od dob mocných větrů minulých století: A. S. Puškin, F. I. Tjutčev, A. I. Herzen, V. G. Belinskij, F. M. Dostojevskij. (2) Nyní jsou pro nás jejich spory, úvahy o osudu jejich rodného jazyka vrcholnými lekcemi ruské literatury, lidského myšlení.

(3) A pokud jde o „degradaci“, „oslabení“ a dokonce i nevyhnutelnou „smrt“ ruského jazyka, literatury – to není nic jiného než nadsázka, často založená na upřímné, přirozené a pochopitelné úzkosti o osud jejich lid, zvláště v době změn, otřesů.

(4) Současné otřesy a hluboké změny v Rusku se odehrávají podle mého názoru spíše v myslích a duších lidí. (5) Pro ruský jazyk se mi nezdají příliš významné, pokud si vzpomeneme na takové zkoušky, jako je „mongolská invaze“ nebo Petrovo „okno do Evropy“.

(6) „Východní vítr“ a „západní vítr“ přicházejí a odcházejí, neschopné otřást mocným stromem ruského jazyka, zakořeněným po staletí a na širokých otevřených prostranstvích, pouze jej osvěžují, a tedy posilují.

(7) V takových případech zkoušky, mocný oceán velkého jazyka (a nejen ruštiny), se svou nesrovnatelnou masou, silou, energií, odměřenou a neúnavnou prací, rozseká, vyleští cizí slova a připojí je k jejich vlastním. potřeby, posypte je živými klíči jejich rodné země, přičemž do lidové řeči, psaní, beletrie. (8) Tak to bylo. (9) Zřejmě to tak bude. (10) Dvě stě tisíc slov V.I. Dalia – není to oceán? (11) Někdo jiný rozdrtí, rozemele a zahodí špinavé s pěnou. (12) Obyčejný, aktuální, pravopisný slovník, a to jedno je sto tisíc slov, z nichž každé není stará forma, ale živá řeč, která je ovšem bohatší než jakékoli slovníky, ne nadarmo se kreslí štědře z toho, ale dno, díky bohu, není to vidět. (13) Ruština nejen žije, ale dává život!

(14) Jeden z chemických průmyslových odvětví, samozřejmě jedovatý, již dlouhou dobu pumpuje svůj odpad do hlubokých zemských vrstev a ničí živé vody. (15) Nedbají na výčitky a výčitky. (16) Hlavní je pro ně zisk.

(17) Na téže zemi, udržujíce vody při životě, školáci farem Malogolubinského, Pjatnického a dalších, samozřejmě s učiteli, pečují o pozemské prameny a klíče, čistí je. (18) Každému jeho.

(19) Totéž je v naší literatuře, žurnalistice, která samozřejmě ovlivňuje stav ruského jazyka. (20) Je to věc svědomí a hlavně talentu. (21) Tolstoj, Turgeněv, Šolochov, Šukšin si nedali za úkol chránit ruský jazyk. (22) Udělali to přirozeně, protože se narodili v ruské zemi, od níž dostali velký dar a důstojně se jí zbavili. (23) To je celé vysvětlení. (24) Pro mě osobně je to důkladné. (25) Podle svých nejlepších schopností a schopností ho následuji, uvědomuji si svou malou sílu.

(26) Ale koneckonců na malogolubinském statku vůbec čeří prameny malé děti ze základní školy. (27) Tyto prameny a klíče proudí kousek po kousku a oživují řeky Malaya Golubaya, Rostosh, Yeruslan a poté Don, jeho mocné vody.

(Podle B.P. Ekimova*)

*Boris Petrovič Ekimov (narozen v roce 1938) je ruský prozaik a publicista.

Textové informace

Problémy

Pozice autora

1. Problém osudu ruského jazyka. (Jaká je budoucnost ruského jazyka?) Ruský jazyk se vyrovná s jakýmikoli otřesy, protože nejen žije, ale dává život: „brousí, drtí a vyhazuje špínu pěnou“ - „bylo“, „bude“.
2. Problém vlivu změn probíhajících ve společnosti na osud ruského jazyka. (Jak změny probíhající v moderním světě, společnosti, ovlivňují jazyk, jeho osud?) Pro ruský jazyk se hluboké změny probíhající v Rusku nezdají příliš významné. Vítr změn nedokáže otřást mohutným stromem ruského jazyka, který je zakořeněný po staletí a na širokých prostranstvích, pouze jej osvěžuje, a tedy posiluje.
3. Problém stavu ruského jazyka. (Umírá náš jazyk?) Nedochází k žádnému „úpadku“ a „degradaci“ jazyka. Degradace se vyskytuje spíše v myslích lidí. Osud jazyka závisí na každém z nás, na našem postoji, na našem svědomí.
4. Problém vlivu literatury, žurnalistiky na ruský jazyk. (Jak literatura a žurnalistika ovlivňují ruský jazyk?) Literatura a žurnalistika ovlivňují stav ruského jazyka. Skuteční spisovatelé, opravdoví talenti vnímají svůj rodný jazyk jako velký dar, se kterým je třeba zacházet opatrně.
5. Problém ochrany ruského jazyka. (Je nutné chránit rodný jazyk?) Ruský jazyk je třeba chránit před četnými výpůjčkami, stejně jako je třeba čistit prameny a řeky od jedovatého odpadu.