Venäjän kielen säilyttämisen ongelma. B.P. Ekimovin tekstin mukaan keskusteluja venäjän kielen tilasta on käyty menneiden vuosisatojen mahtavien tuulien ajasta (usein venäjäksi USE)

Essee USE-muodossa

Oppitunnin tavoitteet:

  • Koulutustarkoitus: Harjoitetaan tenttiesseen kirjoittamisen taitoja vaatimusten mukaisesti.
  • Apukäyttö: kehittää tarkkaavaisuutta, tarkkaavaisuutta, kykyä työskennellä tulosten eteen, kykyä mobilisoida.

Varusteet: taulu, tuloste argumenteilla aiheesta, esitys aiheesta.

Oppitunnin tyyppi: perinteinen.

Vastaanotot: Selittäviä, ongelmallisia.

Käytetyt kirjat:

Opinto-opas: "Läpistän kokeen! Modulaarinen kurssi. Venäjän kieli. Työkirja» Valmistettu FIPI:n tieteellisellä ja metodologisella tuella - Enlightenment. – 2016.

I. Oppitunnin kulku.

Lautakunnan kirjoitus:

Essee kokeen muodossa.

Tarkistetaan d/z (5 min.)

II. Haastatella. (3 min.)

Mikä on USE-muodossa olevan esseen rakenne?

Mitä vaatimuksia kommenteille, argumenteille, esseen volyymille ja sävellykselle kokonaisuudessaan on?

III. Työskentele tekstin kanssa.

1. Mitä kysymyksiä tekstin kirjoittaja ottaa esille? (2 min.)

  • A) Venäjän kielen tilan ongelma. (Kuoleuko kielemme?)
  • B) Suojausongelma ympäristöön. (Kuinka pitää huolta tilasta vesivarat koululaiset?
  • C) Ongelma yhteiskunnassa tapahtuvien muutosten vaikutuksesta venäjän kielen kohtaloon. (Kuten tapahtuvat muutokset moderni maailma, vaikuttaa kieleen, sen kohtaloon?)
  • D) Venäjän kielen suojelun ongelma. (Onko välttämätöntä suojella äidinkieltä?)

2. Mihin tarkoitukseen kirjoittaja mainitsee kuuluisien klassikoiden nimet aivan tekstin alussa? (2 min.)

  • A) Vertaa heidän töitään nykyaikaisiin kirjailijoihin ja runoilijoihin.
  • B) Antaa tietylle ongelmalle laaja yleistävä merkitys.
  • C) Vakuuta lukija tarpeesta lukea venäläisiä klassikoita.
  • D) Heidän pohdiskelut äidinkielensä kohtalosta ovat osoitus huolesta ihmisten kohtalosta ja kulttuuriperinnöstä.

3. Mitkä kirjoittajan lausunnot ongelmasta nro 1 ansaitsevat erityistä huomiota? Miksi? (2 min.)

4. Millä tosiasioilla, tapahtumilla kirjoittaja havainnollistaa tätä ongelmaa?(Kirjoittaja puhuu kiistoista menneiden vuosisatojen mahtavien "pillien" välillä venäjän kielen kohtalosta. Hän panee merkille niiden panoksen venäläiseen kirjallisuuteen ja kutsuu pohdintoja äidinkielen kohtalosta "ihmisajattelun korkeiksi oppitunneiksi"). (2 minuuttia.)

5. Millä sanoilla näet kirjoittajan kannan heijastuksen?(Ei ole kielen "rappiota" ja "rapeutumista". Aleneminen tapahtuu ihmisten mielissä. Kielen kohtalo riippuu asenteestamme kieltä kohtaan, omastatunnostamme.) (2 min.)

6. Anna (suullisia) esimerkkejä, jotka todistavat ajatuksen, että jälkimmäisen tila riippuu henkilöstä, hänen huolellisesta suhtautumisestaan ​​sanaan, kieleen. (Työ tulosteen ja esityksen kanssa.) (17-20 min)

IV. Kotitehtävät. (1 minuutti.)

Kirjoita essee.

Argumentit kannan todistamiseksi:

1. I.S. Turgenev näytti ennakoivan meidän aikamme, jolloin kielen säilyttämisen kysymys tulee merkitykselliseksi, ja kehotti pitämään huolta kielestä runossa "Venäjän kieli". Äidinkieli on ihmisen henkinen tuki. Kirjoittaja myönsi, että hänen äidinkielensä ei ole hänelle vain viestintäväline, vaan myös "luotettava tuki" koko hänen elämänsä ajan. Hän kehotti rakastamaan, vaalimaan alkuperäistä sanaa ja käyttämään sitä oikein. Suuren klassikon neuvoja noudattaen voidaan yrittää ratkaista venäjän kielen säilyttämisen ja kehittämisen ongelma.

2. K.I. Chukovskin kirjassa "Elossa kuin elämä" esitetään kirjailijan näkemys äidinkielen tilasta. Kirja koostuu seitsemästä luvusta, joista jokainen kertoo kielellisistä ilmiöistä, jotka tukkivat puhetta ja todistavat kansallisen kulttuurin tilasta. "Vulgarismit", "klerikalismit", "vieraat sanat", "slangisanat", "jargonismit" vääristävät elävää, voimakasta, "kimaltelevaa" puhekieltä, joka puolestaan ​​on osoitus kulttuurin kasvusta tai heikkenemisestä. Kirjoittaja todistaa vakuuttavasti, että kielen ongelmat syntyvät ihmisten itsensä tietämättömyydestä. Viimeisessä luvussa, jonka nimi on "Elementtejä vastaan", K. Chukovsky ilmaisee ajatuksen, että nykymaailmassa on mahdollisuuksia ja ehtoja äidinkielen oppimiseen. Kenelläkään ei ole oikeutta olla lukutaidoton. Kaikki väärät sanat ja ilmaukset on hävitettävä, ja joukkojen kulttuurin on kasvattava.

3. A.G. Knyshevin tarinassa "Uutiset ilmassa" lukija näkee seuraukset lainatun sanaston liiallisesta käytöstä puheessa. Tekstissä käytetään runsaasti vieraita sanoja, joita käytetään päivittäin virallisissa asioissa, puhekielessä. He elävät kielessä ja muuttavat muotoaan venäjän kielen kielioppisääntöjen mukaan, mutta tämä tekee niistä vieläkin käsittämättömämpiä. Joten itsenäisyyspäivää kutsutaan "itsenäisyyspäiväksi", koulu loma- "koululomat", Leo Tolstoi - Lev Fat ja niin edelleen. A. Knyshevin tarina on groteski nykyvenäläiselle puheelle. Niille, jotka eivät ymmärrä tätä hölynpölyä, työn lopussa on sanakirja, joka ehdotetaan lisättäväksi itsenäisesti.

4. Se, mikä ei ole taitettavaa, ei ole kunnossa.

Hän seisoo lujasti sanassa, jolle sana on rakas.

Älä sano mitä et tiedä.

5. "Ihmisen moraali näkyy hänen asenteessa sanaan." (L.N. Tolstoi)

"Vieraan sanan käyttäminen, kun sille on venäjänkielinen vastine, tarkoittaa sekä terveen järjen että makun loukkaamista." (V.G. Belinsky)

"...Tahdolla tai tietämättämme olemme tänään tulleet siihen pisteeseen, jossa sanasta ei tule osa elämää, yksi monista osista, vaan viimeinen toivo olemassaolollemme maailmassa." (V.G. Rasputin)

"Ei ole sellaisia ​​ääniä, värejä, kuvia ja ajatuksia - monimutkaisia ​​ja yksinkertaisia ​​- joille ei olisi tarkkaa ilmaisua kielellämme." (K.G. Paustovsky)

”Pidä huolta kielen puhtaudesta pyhäkönä! Älä koskaan käytä vieraita sanoja. Venäjän kieli on niin rikasta ja joustavaa, ettei meillä ole mitään ottaa pois meitä köyhemmiltä. (I.S. Turgenev)

”En pidä vieraita sanoja hyväksi ja sopiviksi, jos vain ne voidaan korvata puhtaasti venäläisillä tai venäläisemmillä. Meidän on suojeltava rikasta ja kaunista kieltämme vaurioilta. (N.S. Leskov)

TEKSTI

(1) Keskusteluja venäjän kielen tilasta on käyty menneisyyden mahtavien koristeellisten vuosisatojen ajoista lähtien: A.S. Pushkin, F.I. Tyutcheva, A.I. Herzen, V.G. Belinsky, F.M. Dostojevski.

(2) Nyt meille heidän kiistansa, pohdiskelut heidän äidinkielensä kohtalosta ovat venäläisen kirjallisuuden, ihmisajattelun korkeita oppitunteja.

(3) Ja mitä tulee venäjän kielen, kirjallisuuden "rakenemiseen", "heikkenemiseen" ja jopa väistämättömään "kuolemaan" - tämä ei ole mitään muuta kuin hyperbolia, joka perustuu melko usein vilpittömään, luonnolliseen ja ymmärrettävään ahdistukseen heidän kansansa, varsinkin muutosten, mullistusten aikoina.

(4) Nykyiset mullistukset ja syvälliset muutokset Venäjällä tapahtuvat mielestäni pikemminkin ihmisten mielissä ja sieluissa.

(5) Venäjän kielen kannalta ne eivät vaikuta minusta kovin merkittäviltä, ​​jos muistamme sellaiset koettelemukset kuin "mongolien hyökkäys" tai Pietarin "ikkuna Eurooppaan".

(6) "Itätuuli" ja "länsituuli" tulevat ja menevät, eivätkä pysty ravistelemaan venäjän kielen mahtavaa puuta, joka on juurtunut vuosisatoja ja laajoissa avoimissa paikoissa, vain virkistäen sitä ja siten vahvistaen sitä.

(7) Tällaisissa tapauksissa koettelemukset, suuren kielen (eikä vain venäjän) mahtava valtameri vertaansa vailla olevalla massalla, voimalla, energialla, mitatulla ja väsymättömällä työllä leikkaa, kiillottaa toisten sanoja ja liittää ne omiin sanoihinsa. tarpeisiin, ripottele niitä heidän kotimaansa elävillä avaimilla, ottamalla kansanpuheen, kirjoittamisen, kaunokirjallisuuden.

(8) Niin se oli.

(9) Ilmeisesti niin tulee olemaan.

(10) Kaksisataatuhatta sanaa V.I. Dalia - eikö se ole valtameri?

(11) Joku muu jauhaa, jauhaa ja heittää likaisen pois vaahdolla.

(12) Tavallinen, nykyinen, oikeinkirjoitussanakirja, ja se yksi on satatuhatta sanaa, joista jokainen ei ole vanhaa muottia, vaan elävää puhetta, joka on tietysti rikkaampi kuin mikään sanakirja, ei turhaan piirretty avokätisesti siitä, mutta pohja, luojan kiitos, ei ole sitä näkyvissä.

(13) Venäjän kieli ei vain elä, vaan antaa elämän!

(14) Yksi kemianteollisuus sen tietysti myrkyllinen jäte on jo pitkään pumpattu syviin maankerroksiin, mikä tuhoaa eläviä vesiä.

(15) He eivät ota huomioon moitteita ja moitteita.

(16) Pääasia heille on voitto.

(17) Saman maan päällä pitäen vedet elossa Malogolubinskyn, Pyatnitskyn ja muiden tilojen koululaiset, tietysti opettajien kanssa, huolehtivat maallisista lähteistä ja avaimista, puhdistavat ne.

(18) Jokaiselle omansa.

(19) Sama on kirjallisuudessamme, journalismissamme, joka tietysti vaikuttaa venäjän kielen tilaan.

(20) Se on omantunnon asia ja mikä tärkeintä, lahjakkuus.

(21) Tolstoi, Turgenev, Sholokhov, Shukshin eivät asettaneet itselleen tehtäväksi suojella venäjän kieltä.

(22) He tekivät sen luonnollisesti, koska he syntyivät Venäjän maasta, josta he saivat suuren lahjan ja hävittivät sen arvokkaasti.

(23) Siinä kaikki selitys.MM/p>

(24) Minulle henkilökohtaisesti se on perusteellinen.

(25) Parhaan kykyni ja kykyni mukaan seuraan häntä ymmärtäen pienen voimani.

(26) Mutta loppujen lopuksi Malogolubinskyn tilalla lähteitä raivaavat pienet lapset, alkaen peruskoulu.

(27) Nämä lähteet ja avaimet virtaavat pikkuhiljaa elvyttäen joet Malaya Golubaya, Rostosh, Yeruslan ja sitten Don, sen mahtavat vedet.

(B.P. Ekimovin* mukaan)

*Boris Petrovitš Ekimov (s. 1938) on venäläinen proosakirjailija ja publicisti.

Sovellus

  • Päivitetty: 9. helmikuuta 2018
  • Tekijä: Mironova Marina Viktorovna

Mutta myös historiallisesti kehittynyt kieliyhteisö: adverbit, murteet, jargonit ja muut muodot

Korkein muoto Kehitys oli venäjän kirjallinen kieli, joka eroaa muista ilmentymismuodoista siinä, että se on normalisoitu, prosessoitu, kaikille pakollinen ja erottuu laajasta yhteiskunnallisesta toimivuudesta ja tyylillisesta monimuotoisuudesta. Kirjallinen kieli vastustaa aina ammattikieltä, murteita ja murteita. Nykyaikainen venäjän kieli on yksi keino kansainvälinen viestintä ja vuorovaikutus koko Venäjän federaation kansojen välillä.

Nykyaikainen venäjän kirjallinen kieli ei ole vain kirjallisuutta, vaan myös lehdistöä, televisiota, radiota, kouluja ja valtion toimia. Se on siis normalisoitu kieli, jolla on vakiintuneet merkitykset ja sanojen käyttötavat, tiukka oikeinkirjoitus, ääntäminen ja kielioppi. Nykyaikaista venäjän kieltä edustaa kaksi muotoa - suullinen ja kirjallinen, jotka eroavat hieman, mutta eroavat toisistaan ​​sekä kieliopin että sanaston suhteen. Kielen kirjallinen muoto on suunniteltu visuaaliseen havaintoon ja suullinen muoto kuuloon. Kirjoitusmuoto on syntaktisesti ja leksikaalisesti monimutkainen, sitä hallitsee terminologinen ja abstrakti sanasto, useammin kansainvälinen. Nykyaikainen venäjän kieli koostuu useista osista: sanasto, fraseologia, fonetiikka, ortoepia, sananmuodostus, oikeinkirjoitus, grafiikka, kielioppi, syntaksi ja morfologia, välimerkit.

Media vaikuttaa suuresti nykyaikaiseen venäjän kieleen: ääntämis- ja sanankäytön normit jäykistyvät, usein puhe- tai kansankieliset muodot muuttuvat vaihtoehdoksi Kyllä, ja itse "normin" käsite on nyt pikemminkin oikeus valita yksi. tai jokin muu ääntäminen tai sanojen käyttö jäykän kielikehyksen sijaan. Nykyinen tila venäjän kieli alkaa vähitellen aiheuttaa huolta: tiedotusvälineiden kieli on kaukana esimerkillisestä, tavallisesta kirjallisuudesta.

Kielitieteilijät ja tutkijat sanovat, että kaikki muutokset ovat luonnollisia ja normaaleja, että kieli kehittyy yhteiskunnan mukana. Toisaalta tämä on hyvä asia: puheen rajoitus, kliseet, jotka olivat luontaisia ​​Neuvostoliiton ajan suulliseen kirjalliseen kieleen, ovat kadonneet. Mutta toisaalta, näytöiltä tulevat ammattikieltä, kansankielet ja ulkomaiset äänet tulevat yhä enemmän, mikä vaikuttaa haitallisesti alkuperäisen venäjän kielen puhtauteen. Kyllä, aika kuluu, ja kieli muuttuu yhteiskunnan kehityksen mukana, mutta yksi asia on koristaa puhetta vierailla sanoilla ja toinen asia on perinteiden ja alkuperäisen kulttuurin menetys.

Venäjän kirjallinen kieli on Puškinin ja Lermontovin perintö - suuret kirjailijat, jotka antoivat valtavan panoksen sen muodostumiseen ja kehitykseen, venäjän kirjallinen kieli on suuren venäläisen kulttuurin kantaja, jolla ei ole analogeja maailmassa. Se on säilytettävä eikä anna sen romahtaa ulkoisten tekijöiden vaikutuksesta.

(1) Keskusteluja venäjän kielen tilasta on käyty menneisyyden mahtavien koristeellisten vuosisatojen ajoista lähtien: A.S. Pushkin, F.I. Tyutcheva, A.I. Herzen, V.G. Belinsky, F.M. Dostojevski. (2) Nyt meille heidän kiistansa, pohdiskelut heidän äidinkielensä kohtalosta ovat venäläisen kirjallisuuden, ihmisajattelun korkeita oppitunteja. (3) Ja mitä tulee venäjän kielen, kirjallisuuden "rakenemiseen", "heikkenemiseen" ja jopa väistämättömään "kuolemaan" - tämä ei ole mitään muuta kuin hyperbolia, joka perustuu melko usein vilpittömään, luonnolliseen ja ymmärrettävään ahdistukseen heidän kansansa, varsinkin muutosten, mullistusten aikoina.

(4) Nykyiset mullistukset ja syvälliset muutokset Venäjällä tapahtuvat mielestäni pikemminkin ihmisten mielissä ja sieluissa. (5) Venäjän kielen kannalta ne eivät vaikuta minusta kovin merkittäviltä, ​​jos muistamme sellaiset koettelemukset kuin "mongolien hyökkäys" tai Pietarin "ikkuna Eurooppaan".

(6) "Itätuuli" ja "länsituuli" tulevat ja menevät, eivätkä pysty ravistelemaan venäjän kielen mahtavaa puuta, joka on juurtunut vuosisatoja ja laajoissa avoimissa paikoissa, vain virkistäen sitä ja siten vahvistaen sitä.

(7) Tällaisissa tapauksissa koettelemukset, suuren kielen (eikä vain venäjän) mahtava valtameri vertaansa vailla olevalla massalla, voimalla, energialla, mitatulla ja väsymättömällä työllä leikkaa, kiillottaa toisten sanoja ja liittää ne omiin sanoihinsa. tarpeisiin, ripottele niitä heidän kotimaansa elävillä avaimilla, ottamalla kansanpuheen, kirjoittamisen, kaunokirjallisuuden. (8) Niin se oli. (9) Ilmeisesti niin tulee olemaan. (10) Kaksisataatuhatta sanaa V.I. Dalia - eikö se ole valtameri? (11) Joku muu jauhaa, jauhaa ja heittää likaisen pois vaahdolla. (12) Tavallinen, nykyinen, oikeinkirjoitussanakirja, ja se yksi on satatuhatta sanaa, joista jokainen ei ole vanhaa muottia, vaan elävää puhetta, joka on tietysti rikkaampi kuin mikään sanakirja, ei turhaan piirretty avokätisesti siitä, mutta pohja, luojan kiitos, ei ole sitä näkyvissä. (13) Venäjän kieli ei vain elä, vaan antaa elämän!

(14) Yksi kemianteollisuudesta, tietysti myrkyllinen, on pumpannut jätteitään syvään maankerroksiin pitkään, tuhoten eläviä vesiä. (15) He eivät ota huomioon moitteita ja moitteita. (16) Pääasia heille on voitto. (17) Saman maan päällä pitäen vedet elossa Malogolubinskyn, Pyatnitskyn ja muiden tilojen koululaiset, tietysti opettajien kanssa, huolehtivat maallisista lähteistä ja avaimista, puhdistavat ne. (18) Jokaiselle omansa.

(19) Sama on kirjallisuudessamme, journalismissamme, joka tietysti vaikuttaa venäjän kielen tilaan. (20) Se on omantunnon asia ja mikä tärkeintä, lahjakkuus. (21) Tolstoi, Turgenev, Sholokhov, Shukshin eivät asettaneet itselleen tehtäväksi suojella venäjän kieltä. (22) He tekivät sen luonnollisesti, koska he syntyivät Venäjän maasta, josta he saivat suuren lahjan ja hävittivät sen arvokkaasti. (23) Se on koko selitys. (24) Minulle henkilökohtaisesti se on perusteellinen. (25) Parhaan kykyni ja kykyni mukaan seuraan häntä ymmärtäen pienen voimani. (26) Mutta loppujen lopuksi Malogolubinskyn maatilalla lähteitä raivaavat ylipäänsä pienet lapset, alakoulusta lähtien. (27) Nämä lähteet ja avaimet virtaavat pikkuhiljaa elvyttäen joet Malaya Golubaya, Rostosh, Yeruslan ja sitten Don, sen mahtavat vedet.

(B.P. Ekimovin* mukaan)

*Boris Petrovitš Ekimov (s. 1938) on venäläinen proosakirjailija ja publicisti.

Näytä koko teksti

Kaikki Venäjän asukkaat ovat opiskelleet, opiskelevat tai ehkä vain tutustuvat venäjän kieleen koulussa. Mutta onko se todella tarpeellista? Tekee eniten tavallinen ihminenäidinkielesi tilasta?

Löydämme vastaukset näihin kysymyksiin B.P.:n työstä. Ekimov. Kirjoittaja käsittelee tärkeää venäjän kielen säilyttämisen ongelmaa. Se on merkityksellinen kaikkina aikoina ja on peräisin "menneiden vuosisatojen mahtavien tuulien ajalta".

B.P. Ekimov paljastaa ongelman kahdella esimerkillä. Hän muistuttaa venäläisistä klassikoista (L. N. Tolstoi, I. S. Turgenev, M. A. Šolohov jne.) osoittaakseen, että edes tällaiset suuret ihmiset "eivät asettaneet itselleen tehtävää suojella venäjän kieltä". He tekivät tämän, koska he pitivät itseään kotimaansa pojina. Kirjoittaja mainitsee myös koululaiset, jotka "suojelevat ja puhdistavat" paikallisen kasvin saastuttamia lähteitä. Joten kirjoittaja soittaa suojelevat vapaaehtoisesti venäjän kieltä, kuten nämä koululaiset auttavat luontoa.

Virheet ongelman määrittelyssä johtuvat siitä, että opiskelija ei näe koko tekstiä, hän kiinnittää huomiota yksittäisiin lauseisiin (semanttisiin signaaleihin), jotka voivat stimuloida hänen esseen käyttöönottoa. Yksinkertaisesti sanottuna hän ei kirjoita siitä, mitä teksti sanoo, vaan siitä, mistä hän voi kirjoittaa. Tunnettu sanoo R. Barthes ”Teksti on piknik, jossa kirjoittaja tuo sanat ja lukija merkityksen” löytää tässä tapauksessa groteskin ilmentymän.

On selvää, että tämän tyyppiset virheet ovat ilmentymä peruslukutaitojen ja luetun ymmärtämisen muodostumisen puutteesta, joten tällaisten virheiden poistaminen on systemaattisen koulutuskurssin aihe.

Tutkittavan työtä tarkistaville asiantuntijoille kunkin lähdetekstin kohdalla annetaan tietoa tekstistä taulukkomuodossa lähdetekstin ongelmia ja kirjoittajan asemaa kuvaavina. Näiden ongelmien muodossa tai toisessa tulisi näkyä valmistuneen esseessä.

Esimerkiksi alla olevaan B.P. Ekimovin alkuperäiseen tekstiin annettiin seuraavat tiedot tekstistä (katso alla):

(1) Keskusteluja venäjän kielen tilasta on käyty menneisyyden mahtavien koristeellisten vuosisatojen ajoista lähtien: A.S. Pushkin, F.I. Tyutcheva, A.I. Herzen, V.G. Belinsky, F.M. Dostojevski. (2) Nyt meille heidän kiistansa, pohdiskelut heidän äidinkielensä kohtalosta ovat venäläisen kirjallisuuden, ihmisajattelun korkeita oppitunteja.

(3) Ja mitä tulee venäjän kielen, kirjallisuuden "rakenemiseen", "heikkenemiseen" ja jopa väistämättömään "kuolemaan" - tämä ei ole mitään muuta kuin hyperbolia, joka perustuu melko usein vilpittömään, luonnolliseen ja ymmärrettävään ahdistukseen heidän kansansa, varsinkin muutosten, mullistusten aikoina.

(4) Nykyiset mullistukset ja syvälliset muutokset Venäjällä tapahtuvat mielestäni pikemminkin ihmisten mielissä ja sieluissa. (5) Venäjän kielen kannalta ne eivät vaikuta minusta kovin merkittäviltä, ​​jos muistamme sellaiset koettelemukset kuin "mongolien hyökkäys" tai Pietarin "ikkuna Eurooppaan".

(6) "Itätuuli" ja "länsituuli" tulevat ja menevät, eivätkä pysty ravistelemaan venäjän kielen mahtavaa puuta, joka on juurtunut vuosisatoja ja laajoissa avoimissa paikoissa, vain virkistäen sitä ja siten vahvistaen sitä.

(7) Tällaisissa tapauksissa suuren kielen mahtavan valtameren koetteleminen
(eikä vain venäläinen) vertaansa vailla olevalla massallaan, voimalla, energialla, mitatulla ja väsymättömällä työllään se leikkaa, hioo toisten ihmisten sanoja kiinnittäen ne omiin tarpeisiinsa, ripottelee heille heidän kotimaansa eläviä avaimia, vie kansanpuhe, kirjoitus, kaunokirjallisuus. (8) Niin se oli. (9) Ilmeisesti niin tulee olemaan. (10) Kaksisataatuhatta sanaa V.I. Dalia - eikö se ole valtameri? (11) Joku muu jauhaa, jauhaa ja heittää likaisen pois vaahdolla. (12) Tavallinen, nykyinen, oikeinkirjoitussanakirja, ja se yksi on satatuhatta sanaa, joista jokainen ei ole vanhaa muottia, vaan elävää puhetta, joka on tietysti rikkaampi kuin mikään sanakirja, ei turhaan piirretty avokätisesti siitä, mutta pohja, luojan kiitos, ei ole sitä näkyvissä. (13) Venäjän kieli ei vain elä, vaan antaa elämän!

(14) Yksi kemianteollisuudesta, tietysti myrkyllinen, on pumpannut jätteitään syvään maankerroksiin pitkään, tuhoten eläviä vesiä. (15) He eivät ota huomioon moitteita ja moitteita. (16) Pääasia heille on voitto.

(17) Saman maan päällä pitäen vedet elossa Malogolubinskyn, Pyatnitskyn ja muiden tilojen koululaiset, tietysti opettajien kanssa, huolehtivat maallisista lähteistä ja avaimista, puhdistavat ne. (18) Jokaiselle omansa.

(19) Sama on kirjallisuudessamme, journalismissamme, joka tietysti vaikuttaa venäjän kielen tilaan. (20) Se on omantunnon asia ja mikä tärkeintä, lahjakkuus. (21) Tolstoi, Turgenev, Sholokhov, Shukshin eivät asettaneet itselleen tehtäväksi suojella venäjän kieltä. (22) He tekivät sen luonnollisesti, koska he syntyivät Venäjän maasta, josta he saivat suuren lahjan ja hävittivät sen arvokkaasti. (23) Se on koko selitys. (24) Minulle henkilökohtaisesti se on perusteellinen. (25) Parhaan kykyni ja kykyni mukaan seuraan häntä ymmärtäen pienen voimani.

(26) Mutta loppujen lopuksi Malogolubinskyn maatilalla lähteitä raivaavat ylipäänsä pienet lapset, alakoulusta lähtien. (27) Nämä lähteet ja avaimet virtaavat pikkuhiljaa elvyttäen joet Malaya Golubaya, Rostosh, Yeruslan ja sitten Don, sen mahtavat vedet.



(B.P. Ekimovin* mukaan)

*Boris Petrovitš Ekimov(s. 1938) on venäläinen proosakirjailija ja publicisti.

Tekstitiedot

Likimääräinen ongelmavalikoima Tekijän asema
1. Venäjän kielen kohtalon ongelma. (Mikä on venäjän kielen tulevaisuus?) 1. Venäjän kieli selviytyy kaikista järkytyksistä, koska se ei vain elä, se antaa elämää: "se jauhaa jonkun toisen, jauhaa sitä ja heittää mutaa vaahdolla" - "se oli", "se tulee olemaan".
2. Ongelma yhteiskunnassa tapahtuvien muutosten vaikutuksesta venäjän kielen kohtaloon. (Miten nykymaailmassa, yhteiskunnassa tapahtuvat muutokset vaikuttavat kieleen, sen kohtaloon?) 2. Venäjän kielen kannalta Venäjällä tapahtuvat syvät muutokset eivät vaikuta kovin merkittäviltä. Muutoksen tuuli ei pysty ravistelemaan venäjän kielen mahtavaa puuta, joka on juurtunut vuosisatoja ja laajoihin avoimiin, vaan vain virkistää sitä ja vahvistaa sitä.
3. Venäjän kielen tilan ongelma. (Kuoleuko kielemme?) 3. Ei ole olemassa kielen "hylkäämistä" ja "heikkenemistä". Degradaatio tapahtuu pikemminkin ihmisten mielissä. Kielen kohtalo riippuu meistä jokaisesta, asenteestamme, omastatunnostamme.
4. Kirjallisuuden, journalismin vaikutuksen ongelma venäjän kieleen. (Miten kirjallisuus ja journalismi vaikuttavat venäjän kieleen?) 4. Kirjallisuus ja journalismi vaikuttavat venäjän kielen tilaan. Todelliset kirjailijat, todelliset kyvyt pitävät äidinkieltään suurena lahjana, jota on kohdeltava huolellisesti.
5. Venäjän kielen suojelun ongelma. (Onko välttämätöntä suojella äidinkieltä?) 5. Venäjän kieli on suojeltava lukuisilta lainauksilta, kuten lähteet ja joet on puhdistettava myrkyllisistä jätteistä.

Tutkittavan työtä tarkastavan asiantuntijan tulee itse selvittää, sisältääkö työ lähdetekstin ongelman (ongelman) muotoilua (mitä kysymyksiä tekstin kirjoittaja esittää?).

Huomioi, että tehtävän muotoilussa kokeen ottaja voi käyttää sanastoa, joka poikkeaa taulukossa esitetystä. Ongelma voidaan myös lainata lähdetekstistä tai ilmaista viittaamalla tekstin lausenumeroihin.

Joskus tutkittavat laajentavat tekstin ongelmallisuutta tai käyttävät sen sisältämää faktamateriaalia johtopäätöksiin, jotka eivät liity käsiteltävään ongelmaan. Jos kuitenkin edellä mainittu perusvaatimus täyttyy, ymmärtämisen arvosanaa ei vähennetä.

Tehtävän 25 ehdon mukaan on tarpeen muotoilla ja kommentoida yksi tekijän esittämistä ongelmista. Kiinnittää huomiota: kirjoittajan asettama! Huomaa, ei vaikuta, ei mainittu, nimittäin toimitettu.

Käännytään selittäviin sanakirjoihin.

Venäjän kielen selittävä sanakirja: 4 osassa / Toim. D. Ushakova antaa seuraavan tulkinnan sanoista:

Laittaaesittää, tarjota. Kysy oikea kysymys. Laittaa uusi aihe, tehtävä. Laittaa uusi ongelma keskustelua varten.

vaikuttaa- trans. esityksessä kiinnitä huomiota johonkin, kosketa kevyesti jotain (kirjallinen). Esitä kysymys. Nosta esiin ongelma, aihe.

Mainita- 1. jostain. Kosketa jotakuta tai jotain. puheessa, tarinassa. Hän lupasi mainita pyyntöni silloin tällöin. 2. joku. Satunnaisesti, toisinaan muuten, nimetä joku tai jotain puheessa. Kertoja mainitsi kaikkien hyvin tunteman miehen nimen. 3. joku. nimi, luetella. Yllä mainitut henkilöt ovat ilmoittautuneet palveluun.

AT sanakirja Venäjän kieli SI. Ozhegov luemme:

Laittaaehdottaa päätöstä, täytäntöönpanoa, keskustelua. Aseta jollekin vakava tehtävä. Aseta tiukat määräajat. Kysy oikea kysymys.

vaikuttaa-trans. Kun puhut, kiinnitä huomiota johonkin ohimennen. Ota vanha aihe esille.

Mainita- nimeä, kosketa jotakuta tai jotain puheessa. Mainitse ystäväsi nimi. Mainitse eilinen tapaus.

Juuri tehtävän pääehdon täyttämättä jättäminen voi johtaa pisteiden laskuun neljän ensimmäisen esseen arviointiperusteen mukaan (miinus 8 pistettä työn suorittamisesta). Harkitse katkelmia esseistä B.P.:n venäjän kielen tekstistä. Ekimov (katso yllä).

Joillekin ihmisille tärkein asia elämässä on voitto, omien tavoitteidensa saavuttaminen. Voiton vuoksi he ovat valmiita pettämään, rajoittamaan itseään jollain tavalla, pilaamaan ympäristöä ja ihmisten moraalia. Tämä on yksi ongelmista annettu kirjoittaja tässä tekstissä.

Kommentoimalla tätä ongelmaa huomaamme, että kirjoittaja käyttää värikkäitä kuvauksia osoittaakseen selkeämmin ongelman olemuksen. Kirjoittaja uskoo, että ihmiset omien tavoitteidensa saavuttamiseksi ovat valmiita moneen asiaan, myös pahoihin tekoihin. En voi muuta kuin olla samaa mieltä kirjoittajan kanssa. Tietysti ihminen itse päättää, miten toimii. Hän voi toimia omantuntonsa mukaan tai jättää huomiotta yhteiskunnan moraaliset periaatteet.<…>.

Analysoitavaksi ehdotetussa tekstissä Boris Petrovich Ekimov vaikuttaa nykyinen ympäristöongelma.

Proosakirjailija paljastaa ongelman puhumalla kemianteollisuuden aiheuttamasta elävien vesien saastumisesta. Kirjoittaja pahoittelee, että virkamiehille tärkeintä on voitto, joten he eivät ota huomioon moitteita ja moitteita. Ja hän on vilpittömästi iloinen siitä, että koululaiset suojelevat maallisia lähteitä ja lähteitä, puhdistavat niitä.

Olen samaa mieltä kirjoittajan kanssa. Jos jokainen alkaa tehdä pieniä ponnisteluja ympäristön suojelemiseksi, luonto pelastuu. Todistaakseni kantani annan esimerkkejä fiktiosta.<…>.

Miksi ihminen tarvitsee luontoa?

Venäläinen proosakirjailija ja publicisti B. Ekimov pohtii tätä, koskettava ihmisen ja luontosuhteen ongelmat.

B. Ekimov kirjoittaa, että luonnolla on tärkeä osa ihmisen elämässä. Ihminen ei voi olla olemassa ilman luontoa, koska se on hänelle elintärkeää. Luonto pystyy tyydyttämään ihmisen henkiset tarpeet, luonnolla on parantavaa voimaa, uskomatonta kauneutta. Tästä huolimatta kirjoittaja kirjoittaa, että ihminen aiheuttaa edelleen korjaamatonta vahinkoa luonnolle. Esimerkiksi monet tehtaat hautaavat jätteensä maan syvyyksiin ja aiheuttavat siten valtavia vahinkoja ympäröivälle maailmalle. Tämäntyyppinen tuotanto on kiinnostunut vain "voitosta". Onneksi B. Ekimov toteaa, että maapallolla on ihmisiä, jotka arvostavat luontoa. Esimerkiksi "lapset-koululaiset", jotka puhdistavat vain lähteitä, elävöittävät pieniä Golubaya-, Rostosh-, Don-jokia.

Luetun tekstin kirjoittajan Boris Ekimovin tarkoitus käy ilmi jo ensimmäistä kappaletta lukiessa: esittää pohdintoja venäjän kielen kohtalosta ottaen huomioon klassikoiden esittämät korkeat opetukset äidinkieleen suhtautumisesta. . Tämä ajatus määrää tekstin rakenteen ja sen täyttämisen sopivalla sisällöllä, ja tekstin analyysi, jossa ei oteta huomioon sen leitmotiivia, paljastaa väärinymmärryksen tekijän tarkoituksen piirteistä.

Voidaan sanoa, että kirjoittaja tuo esiin useita ongelmia: yhteiskunnassa tapahtuvien muutosten vaikutusta venäjän kielen kohtaloon; venäjän kielen tila; kirjallisuuden, journalismin vaikutus venäjän kieleen; äidinkielen rikkauksien säilyttäminen. Tutkittava voi tarjota omia, edellä mainituista poikkeavia formulaatioita. Mutta samalla on pidettävä mielessä, että jokaisen valmistuneen muotoileman ongelman tulisi heijastaa kirjoittajan terävästi esittämää kysymystä venäjän kielen kohtalosta. Tämän puuttuminen johtaa väistämättä tekstin ymmärtämisen vääristymiseen.

Jos opiskelija ei muotoillut mitään luetelluista ongelmista (kuten esimerkeissä näkyy) tai ei tarjonnut omaa pääkysymykseen suoraan liittyvää muotoilua, niin työ arvostetaan kriteerien K1 - K4 mukaan nollapisteellä, koska Valmistunut ei pystynyt osoittamaan ymmärtävänsä alkuperäisen tekstin kirjoittajan luovaa tarkoitusta, sen ideologista hallitsevaa asemaa.

1.1. Ongelman kääntäminen kapeaksi suunnitelmaksi (aihesuunnitelmaksi); samaan aikaan ongelman muotoilu ei muutu semanttiseksi, vaan puhtaasti kieliopilliseksi tehtäväksi: "Kirjoittaja omistaa tekstinsä syksyn ongelmalle"; "Kirjoittaja nostaa tekstissään Moskovan ongelman"; "Kirjoittaja kertoo meille kemian tunnilta pakenemisen ongelmasta."

Teosten tarkistus- ja arviointiohjeissa tarjotut vastausmallit koetaan ainoaksi oikeaksi vaihtoehdoksi ja esseissä käytetään kieliopillisesti samankaltaisia ​​formulaatioita (genitiiviset tapausmuodot: mikä on ongelma?) mutta tällaiset kliseiset sanamuodot eivät ole yleismaailmallisia ja saattavat olla sopimattomia toisen tekstin kanssa työskennellessä.

1.2. Ongelman perusteeton laajennus: "Kirjoittaja, joka kertoo meille tapauksesta liikemiehen elämästä, näyttää meille pahan ja hyvän taistelun"; ”N. Vorobjovin meille esittämä tapaus paljastaa syvän moraalinen ongelma mikä oli ja on merkityksellistä”; "Mistä tämä teksti kertoo? Onko kyse vain sodasta? Ei, tämä teksti kertoo sinusta ja minusta, ajastamme, siitä tosiasiasta, että maailma on kaunis ja sen kauneus on tuhoutumaton.

Ulkoisella tasolla nämä virheet eivät juuri eroa ensimmäisestä virheryhmästä, ja asiantuntijat kirjaavat ne tekstin väärinymmärryksinä. Syy niiden esiintymiseen on kuitenkin eri tasolla: opiskelija yrittää kääntää tekstin (aiheen) materiaalin yleissuunnitelmaksi, mutta samalla hänellä ei ole selkeää käsitystä tekstin merkityksestä , menettää tietyn ongelman rajat.

(1) Keskusteluja venäjän kielen tilasta on käyty menneiden vuosisatojen mahtavien tuulien ajoista lähtien: A. S. Pushkin, F. I. Tyutchev, A. I. Herzen, V. G. Belinsky, F. M. Dostojevski. (2) Nyt meille heidän kiistansa, pohdiskelut heidän äidinkielensä kohtalosta ovat venäläisen kirjallisuuden, ihmisajattelun korkeita oppitunteja.

(3) Ja mitä tulee venäjän kielen, kirjallisuuden "rakenemiseen", "heikkenemiseen" ja jopa väistämättömään "kuolemaan" - tämä ei ole mitään muuta kuin hyperbolia, joka perustuu melko usein vilpittömään, luonnolliseen ja ymmärrettävään ahdistukseen heidän kansansa, varsinkin muutosten, mullistusten aikoina.

(4) Nykyiset mullistukset ja syvälliset muutokset Venäjällä tapahtuvat mielestäni pikemminkin ihmisten mielissä ja sieluissa. (5) Venäjän kielen kannalta ne eivät vaikuta minusta kovin merkittäviltä, ​​jos muistamme sellaiset koettelemukset kuin "mongolien hyökkäys" tai Pietarin "ikkuna Eurooppaan".

(6) "Itätuuli" ja "länsituuli" tulevat ja menevät, eivätkä pysty ravistelemaan venäjän kielen mahtavaa puuta, joka on juurtunut vuosisatoja ja laajoissa avoimissa paikoissa, vain virkistäen sitä ja siten vahvistaen sitä.

(7) Tällaisissa tapauksissa koettelemukset, suuren kielen (eikä vain venäjän) mahtava valtameri vertaansa vailla olevalla massalla, voimalla, energialla, mitatulla ja väsymättömällä työllä leikkaa, kiillottaa toisten sanoja ja liittää ne omiin sanoihinsa. tarpeisiin, ripottele niitä heidän kotimaansa elävillä avaimilla, ottamalla kansanpuheen, kirjoittamisen, kaunokirjallisuuden. (8) Niin se oli. (9) Ilmeisesti niin tulee olemaan. (10) Kaksisataatuhatta sanaa V.I. Dalia - eikö se ole valtameri? (11) Joku muu jauhaa, jauhaa ja heittää likaisen pois vaahdolla. (12) Tavallinen, nykyinen, oikeinkirjoitussanakirja, ja se yksi on satatuhatta sanaa, joista jokainen ei ole vanhaa muottia, vaan elävää puhetta, joka on tietysti rikkaampi kuin mikään sanakirja, ei turhaan piirretty avokätisesti siitä, mutta pohja, luojan kiitos, ei ole sitä näkyvissä. (13) Venäjän kieli ei vain elä, vaan antaa elämän!

(14) Yksi kemianteollisuudesta, tietysti myrkyllinen, on pumpannut jätteitään syvään maankerroksiin pitkään, tuhoten eläviä vesiä. (15) He eivät ota huomioon moitteita ja moitteita. (16) Pääasia heille on voitto.

(17) Saman maan päällä pitäen vedet elossa Malogolubinskyn, Pyatnitskyn ja muiden tilojen koululaiset, tietysti opettajien kanssa, huolehtivat maallisista lähteistä ja avaimista, puhdistavat ne. (18) Jokaiselle omansa.

(19) Sama on kirjallisuudessamme, journalismissamme, joka tietysti vaikuttaa venäjän kielen tilaan. (20) Se on omantunnon asia ja mikä tärkeintä, lahjakkuus. (21) Tolstoi, Turgenev, Sholokhov, Shukshin eivät asettaneet itselleen tehtäväksi suojella venäjän kieltä. (22) He tekivät sen luonnollisesti, koska he syntyivät Venäjän maasta, josta he saivat suuren lahjan ja hävittivät sen arvokkaasti. (23) Se on koko selitys. (24) Minulle henkilökohtaisesti se on perusteellinen. (25) Parhaan kykyni ja kykyni mukaan seuraan häntä ymmärtäen pienen voimani.

(26) Mutta loppujen lopuksi Malogolubinskyn maatilalla lähteitä raivaavat ylipäänsä pienet lapset, alakoulusta lähtien. (27) Nämä lähteet ja avaimet virtaavat pikkuhiljaa elvyttäen joet Malaya Golubaya, Rostosh, Yeruslan ja sitten Don, sen mahtavat vedet.

(B.P. Ekimovin* mukaan)

*Boris Petrovitš Ekimov (s. 1938) on venäläinen proosakirjailija ja publicisti.

Tekstitiedot

Ongelmia

Tekijän asema

1. Venäjän kielen kohtalon ongelma. (Mikä on venäjän kielen tulevaisuus?) Venäjän kieli selviytyy kaikista iskuista, koska se ei vain elä, se antaa elämää: "se jauhaa, jauhaa ja heittää likaa vaahdolla" - "se oli", "se tulee olemaan".
2. Ongelma yhteiskunnassa tapahtuvien muutosten vaikutuksesta venäjän kielen kohtaloon. (Miten nykymaailmassa, yhteiskunnassa tapahtuvat muutokset vaikuttavat kieleen, sen kohtaloon?) Venäjän kielen kannalta Venäjällä tapahtuvat syvät muutokset eivät vaikuta kovin merkittäviltä. Muutoksen tuuli ei pysty ravistelemaan venäjän kielen mahtavaa puuta, joka on juurtunut vuosisatoja ja laajoihin avoimiin, vaan vain virkistää sitä ja vahvistaa sitä.
3. Venäjän kielen tilan ongelma. (Kuoleuko kielemme?) Ei ole olemassa kielen "rappimista" ja "alenemista". Degradaatio tapahtuu pikemminkin ihmisten mielissä. Kielen kohtalo riippuu meistä jokaisesta, asenteestamme, omastatunnostamme.
4. Kirjallisuuden, journalismin vaikutuksen ongelma venäjän kieleen. (Miten kirjallisuus ja journalismi vaikuttavat venäjän kieleen?) Kirjallisuus ja journalismi vaikuttavat venäjän kielen tilaan. Todelliset kirjailijat, todelliset kyvyt pitävät äidinkieltään suurena lahjana, jota on kohdeltava huolellisesti.
5. Venäjän kielen suojelun ongelma. (Onko välttämätöntä suojella äidinkieltä?) Venäjän kieli on suojeltava lukuisilta lainauksilta, kuten lähteet ja joet on puhdistettava myrkyllisistä jätteistä.